TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Tipy pro výběr správného maziva

07.02. 2015by Admin E-konstruktér

Co byste měli hledat u dobrého maziva? Při výběru maziva musíte zvážit aplikaci a provozní podmínky, ve kterých bude mazivo fungovat. Pro lepší pochopení, co dělá dobré mazivo dobrým mazivem, se zaměřte na jeho složky, včetně typu základového oleje, typu zpevňovadla a viskozity základového oleje.

Viskozita základového oleje

     Viskozitazákladového oleje je jednou z nejdůležitějších vlastností každého maziva, a přitom je u maziv často přehlížena a špatně chápána. U ložisek je možné viskozitu základového oleje spočítat pomocí vzorce, který zohledňuje otáčky a rozměry ložiska. Porozumění viskozitě základového oleje je zásadní pro výběr správného maziva pro danou aplikaci a podmínky. Univerzální maziva obvykle mívají viskozitu ISO 460 nebo vyšší.

Typ základového oleje

     Typ základového oleje je určen podmínkami, ve kterých bude mazivo fungovat, například vysokou a/nebo nízkou teplotou, zatížením a tlakem. Zatížení a tlak neovlivňují pouze typ oleje, ale také doplňující parametry (mimořádný tlak, odolnost vůči opotřebení apod.). Zatímco syntetické oleje jsou lepší v širším rozmezí teplot a podmínek, při konstantnější provozní teplotě je možné použít oleje na minerální bázi.

Typ zpevňovadla

     Většina lidí se domnívá, že zpevňovadlo je mazací součástí maziva, ale ve skutečnosti je to materiál, který udržuje mazivo na místě, jako houba. Dobrý typ zpevňovadla bude kompatibilní s doporučeními výrobce zařízení a dokáže vydržet podmínky, za kterých musí fungovat. Existuje mnoho různých druhů zpevňovadel, ale většina z nich není kompatibilní a neměla by se míchat. Nejběžnějšími zpevňovadly jsou lithium, lithiový komplex, hliníkový komplex a polymočovina.

     Mějte na paměti, že maziva je možné používat v řadě různých strojů, operací a podmínek. Mezi nejběžnější patří použití maziv u kluzných ložisek, ložisek s valivými elementy, lineárních ložisek, kuličkových šroubů, kluzných vedení a těsnění. Všechny tyto součásti se vyskytují ve strojích, které mohou pracovat v extrémním horku a prašnosti v australské poušti nebo při teplotách pod nulou na rybářských lodích uprostřed Atlantického oceánu.

     Jak vidíte, existuje mnoho různých druhů aplikací a prostředí a stejně tak i mnoho typů a značek maziv vhodných pro tyto stroje a podmínky. Nejlepší mazivo proto bude to, které bude nejlépe vyhovovat vám a vašim strojům.

zdroj: machinerylubrication.com


ÚČINEK MÍCHÁNÍ MAZIV VE STROJI

 

VELKÁ BITVA: HYDRAULIKA VS. PNEUMATIKA

 

JAKÉ JSOU VÝHODY VNOŘENÝCH PRUŽIN?

hodnocení

Diskuze