TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Co jsou automatické odvaděče kondenzátu?

19.03. 2017by Admin E-konstruktér

Automatické odvaděče kondenzátu jsou nezbytné součásti každého systému na úpravu tlakového vzduchu, které vypouštějí kapalinu z jímacích nádrží, odlučovačů vody, koalescenčních filtrů a sušičů vody.

Automatické odvaděče jsou malé a relativně levné, takže je snadné je přehlížet, a provozovatelé technologií příliš často podceňují následky poruchy odvaděče. 

Drobná porucha odvaděče může snadno způsobit poškození zařízení a znehodnocení produktu za tisíce dolarů. Viděl jsem to tolikrát, že to ani nemá smysl počítat. 

Jednou z hlavních příčin poruch je připojení více zásobníků kapaliny k jednomu odvaděči, jak ilustruje následující obrázek. 

Na obrázku jsou dva koalescenční filtry zapojené za sebou. Vlevo se provozovatel systému snažil ušetřit čas i peníze použitím jednoho odvaděče pro oba filtry. Je to lákavý postup, který vyvolává velké problémy. 

Levý filtr vobou zapojeních má vždy o něco vyšší tlak než pravý filtr. Tento rozdíl tlaků je způsoben třením ve vedení a omezením průtoku filtračními vložkami. Při zapojení, které je na obrázku označeno jako nesprávné, rozdíl tlaků pravděpodobně způsobí hromadění kapaliny – ne v tělesu odvaděče, ale v zásobníku druhého filtru. Druhý filtr by nakonec mohl být zaplaven kapalinou, která by mohla proniknout do rozvodu vzduchu. Navíc dochází k proudění vzduchu přes přívody odvaděče a obtoku kolem filtračních vložek druhého filtru.

Náprava je jednoduchá. Každý bod vzduchového systému, ve kterém se hromadí kapalina, musí být vybaven samostatným automatickým odvaděčem kondenzátu. Nepokoušejte se obejít toto doporučení instalací zpětných ventilů do přívodů odvaděče. Dodatečné odvaděče a potrubí by vás měly stát pár stovek dolarů za kus. Je to chytrá investice. 

 

zdroj: pneumatictips.com
hodnocení

Diskuze