TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Výhody, které přinášejí nejnovější vylepšení kompaktních AC pohonů

11.12. 2013by Admin E-konstruktér

Podobný trend jako v oblasti spotřebitelské elektroniky, například v segmentu smartphonů, panuje také u AC pohonů, které se stávají inteligentnější, zatímco velikostně se zmenšují. Technologie řízení pohonů, jako je řízení pomocí voltů/hertzů , bezsenzorové vektorové řízení, apod., nedoznala za poslední desetiletí téměř žádných změn, zatímco pokrok v ostatních oblastech týkajících se AC pohonů doznal změn přímo dramatických.

Uživatelé v dnešní době požadují především úsporu času, což je hlavním motivem všech technologických vylepšení, která bývala dříve nabízena buď jako drahý nadstandard, nebo byla zkrátka nedostupná.

Při výběru kompaktního pohonu je dnes zapotřebí provést zbrusu nové zhodnocení standardních vlastností daného zařízení. Konstruktéři a koncoví uživatelé, kteří svá kritéria při výběru vhodného zařízení omezují jen na tradiční metody beroucí v potaz jen velikost měniče v poměru k motoru, se dost možná připravují o další vlastnosti, které urychlují jeho instalaci, naprogramování a konfiguraci, nebo které umožňují pružnější ovládání a komunikaci, přičemž dbají na vhodné konstrukční provedení zařízení s ohledem na určený účel jeho použití. Správně zvolený AC pohon může pomoci maximalizovat výkon celého systému, snížit dobu potřebnou pro vypracování konstrukčního návrhu i samotného dodání a tím zároveň zvýšit jeho konkurenceschopnost. Konstruktéři i koncoví uživatelé by tedy při výběru kompaktního AC pohonu měli brát v potaz tato níže uvedená kritéria.

 

Flexibilní programování a uvedení do provozu

Uživatelé mohou profitovat z flexibilních možností, které usnadňují programování a zjednodušují konfiguraci. Využívejte flexibilní provedení kompaktních pohonů, která je umožňují konfigurovat prostřednictvím vestavěného lidského rozhraní (human interface module, HIM). Popisný text na obrazovce, který lze posouvat, dovysvětluje právě zobrazené parametry a hlášení. Intuitivně ovládaný software se standardní konektivitou napomáhá přehlednosti a je uživatelsky příjemný.

 

Vyhledávejte verze s celými sadami nástrojů, které šetří čas. Jedná se o skupiny předdefinovaných parametrů pro běžné použití pohonu, které mohou uživatelé využívat tak, jak jsou, nebo je přizpůsobovat konkrétnímu stroji či účelu využití. Takové nástroje uživatelům umožňují snadno stahovat kompletní konfigurace, které lze sdílet s více pohony, díky čemuž dosáhnete výrazně kratších časů potřebných pro spuštění systému. Některé pohony jsou zdarma vybaveny softwarem vyvinutým pro účely konfigurace pohonů a programování ovladačů pro menší stroje a zařízení.

 

Přidaná hodnoty v podobě nižší spotřeby energie

Všechny pohony zefektivňují využití energie, některé kompaktní pohony jsou však vybaveny pokročilými technologiemi šetřícími energii, jako je např. režim řízení „ekonomizér". Takovéto režimy řízení dále optimalizují spotřebu energie tím, že monitorují aktuální požadavek motoru na energii a v závislosti na tom automaticky upravují provozní parametry.

 

 

Flexibilní komunikace

Způsob flexibilní komunikace usnadňuje přístup uživatelů k údajům kdekoli a kdykoli jej potřebují. Vybírejte si mezi takovými kompaktními pohony, které nabízejí více možností komunikace a podporují otevřené sítě jako EtherNet/IP a nevyžadují instalaci dodatečného hardwarového vybavení. Některé kompaktní pohony dnes disponují například vestavěnou konektivitou do sítě EtherNet/IP za účelem optimalizace propojení s programovatelnými ovladači, potažmo zajištění lepší provozní flexibility.

 

Vedle možností usnadňujících ovládání, konfiguraci a sběr dat prostřednictvím sítě EtherNet/IP, vestavěná možnost připojení do sítě EtherNet/IP také umožňuje automatickou konfiguraci zařízení, což opět šetří čas. V případě výměny pohonu si dokáže ovladač automaticky stáhnout veškeré konfigurační složky k novému pohonu, a to jen za minimální lidské asistence.

Dvouportové kompaktní pohony umožňující připojení k síti EtherNet/IP jsou kompatibilní s lineárními i kruhovými topologiemi Ethernetu. Kruhová topologie podporuje funkci vyrovnávací redundance zařízení (device level redundancy, DLR), díky které je zařízení odolné vůči výpadkům a odpojení systému ze sítě. Tím, že technologie DLR minimalizuje počet ovládaných spínačů a snižuje požadavky na kabeláž, dochází zároveň k úspoře času i nákladů na konfiguraci, přičemž je uživatelům umožněno vytvořit jediný síťový okruh, který propojuje jednotlivé komponenty na úrovni samotného zařízení.

 

Efektivní využití prostoru rozváděče

Důležité je co nejhospodárnější využití prostoru rozváděče. Vedle přihlédnutí ke skutečným rozměrům kompaktního řízení (výška, šířka, hloubka) se také zaměřte na instalační podmínky týkající se teploty. Novější verze zcela minimalizují požadavky na prostor, jaký má být ponechán volný pod a nad pohonem umístěném ve skříni. Jiné usnadňují proces samotné montáže, další provedení kompaktních měničem (řídídí jednotkou) zase výrobcům umožňují umístění vedle sebe zcela natěsno, a to jak z horizontálního tak vertikálního pohledu, takže v konečném výsledků nezůstávají mezi jednotlivými moduly téměř žádné mezery. Méně volného prostoru znamená efektivnější využití skříně rozváděče.

 

Do prostředí s vysokou teplotou přesahující 50°C se hodí moduly, které disponují dodatečnými chladícími prvky. Díky volitelným větrákům tak jsou některé moduly schopny snášet teploty až do 70°C.

zdroj: designnews.com
hodnocení

Diskuze