TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Vše o soudečkových ložiscích

17.03. 2015by Admin E-konstruktér

Navzdory tomu, co by mohl naznačovat jejich název, nemají soudečková ložiska ve skutečnosti sudovitý tvar. Valivé prvky soudečkových ložisek jsou převážně válcovitého tvaru, ale mají profil, díky kterému vypadají jako poněkud přefouknuté válečky.

Stejně jako u všech ostatních druhů ložisek je účelem těchto ložisek snižování tření mezi pohyblivými částmi, ale jejich konstrukce slouží k tomu, aby umožňovala větší úhlové vychýlení než u jiných válečkových ložisek.

soudečkové ložiskoSoudečková ložiska se obvykle skládají z vnitřního kroužku se dvěma oběžnými dráhami pod určitým úhlem k ose ložiska, vnějšího kroužku se společnou kulovou dráhou, soudečků, klecí a u určitých konstrukcí i z vnitřních vodicích kroužků nebo středových kroužků. Konstrukce těchto ložisek znamená, že jsou přirozeně samostavná a při středních otáčkách zvládají velmi vysoké radiální i axiální zatížení. Vnitřní konstrukce těchto ložisek není standardizovaná normami ISO, a proto se u jednotlivých výrobců a jednotlivých řad liší.

Soudečková ložiska je možné najít v řadě různých aplikací včetně převodovek, větrných turbín a čerpadel. Nejčastěji jsou vyráběna z chromové oceli s klecemi z mosazi, obrobené oceli, ocelového plechu nebo polyamidu.

 
zdroj: www.designworldonline.com
hodnocení

Diskuze