TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Úhledně upletené

17.05. 2017by Admin E-konstruktér

Kdokoliv, kdo si myslí, že pletení je staromódní, se hluboce mýlí. Stále více výrobků se vyrábí z různých materiálů pomocí pletení 3D, a to v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

 

Pružnost a stabilita v kombinaci s efektivním a ekologicky šetrným výrobním procesem představuje jen část výhod inovativní technologie.

Kancelářské židle, ochranné rukavice, obvazy a sportovní obuv mají jedno společné: jsou vyráběny pomocí inovativní technologie pletení 3D. Jaký druh příze se použije, to závisí na oblasti použití. Je možné plést z kovových nebo skleněných vláken, jakož i vláken textilních. V budoucnu se očekává, že technické pletené tkaniny budou stále více využívány jako materiály pro letadla a automobily nebo pro stavbu mostů.

Hlavní výhodou této výrobní technologie je, že do dílu mohou být implementovány jak pevné, tak i pružné oblasti. Tímto způsobem lze například botu přizpůsobit pohybu chodidla lépe, než je tomu u standardní obuvi. Současně tuhé zóny vpletené struktuře poskytují stabilitu nohy tam, kde je to potřeba. Pletení s použitím lehké směsi příze také snižuje hmotnost obuvi.

1     Steh za stehem k efektivní a ekologicky šetrné výrobě

 

Tato technologie se osvědčuje také z hlediska ochrany životního prostředí: nevytvářejí se žádné odpady a v případě některých technik pletení se stávají další kroky ve výrobním procesu zbytečnými - například sešívání jednotlivých dílů dohromady. A to proto, že vlákna textilní „nohavice" jsou již navzájem setkaná, například pletená botka nošená naboso nepotřebuje žádné švy.

2     Pohled na zvířecí svaly zblízka

 

Textilní tkanina pletená metodou 3D poskytuje také požadovanou strukturu v robotickém zařízení BionicMotionRobot Festo. Když se začínalo s vývojem ramena bionického robotu, inženýři podrobně zkoumali svalové vlákno chapadla chobotnice. V chapadle probíhají svalová vlákna v několika vrstvách a v různých směrech. Interakce radiálních, diagonálních a podélných vláken umožňuje chobotnici řídit svá chapadla cíleným způsobem. Uvnitř pneumatického ramena robota je textilní tkanina 3D, která z tohoto přírodního modelu vychází.

 

3     Technologie pletení 3D v robotickém zařízení BionicMotionRobot Festo

 

Pletená tkanina obklopuje malé, pružné vzduchové komory poskládané podél ramena robota. Komory jsou plněny stlačeným vzduchem a mohou se společně smršťovat nebo natahovat jako harmonika, čímž se rameno pohybuje. V tomto okamžiku přichází do hry textilní potah vzduchových komor: po vzoru svalových vláken chobotnice jsou komory obepnuty pružnými a tuhými prameny tkaniny. Textilní struktura určuje, na kterých místech se robotické rameno prodlouží, a tím vyvine sílu, a na kterých místech bude tomuto prodloužení zabráněno. BionicMotionRobot se proto může pohybovat nejen rychle a s velkou silou, ale rovněž jemně a přesně.

 

Přírodní formy pohybu znamenají, že BionicMotionRobot může být použit pro různé úkoly a pracovat bez nebezpečí společně s lidmi. Více informací o tom, jak pneumatické rameno robota pracuje a kde se bude moci případně používat, můžete zhlédnout na videu:

 
hodnocení

Diskuze