TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

TRIZ, DFSS, Brainstorming: Která metoda je nejlepší?

01.07. 2013by Jakub Kratina

Někteří z vás již patrně dobře vědí, co titulek znamená. V překladu z ruštiny se jedná o Tvorbu a Řešení Inovačních Zadání, nebo-li TRIZ. TRIZ poskytuje metodologii pro tvorbu inovací a zlepšovacích návrhů a je blízkým příbuzným Design for Six Sigma (DFSS).

Někteří z vás již patrně dobře vědí, co titulek znamená. V překladu z ruštiny se jedná o Tvorbu a Řešení Inovačních Zadání, nebo-li TRIZ. TRIZ poskytuje metodologii pro tvorbu inovací a zlepšovacích návrhů a je blízkým příbuzným Design for Six Sigma (DFSS). Podle Wikipedie je TRIZ alternativou k náhodné tvorbě nápadů nebo brainstormingu.

ilustrační obrázek -- konstruktér při kontrole stroje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TRIZ a DFSS jsou vzájemně protichůdné. Podle zástupců brainstormingu, nemají striktně vymezené metodologie příliš daleko k tomu, aby inovaci spíše dusily než ji stimulovaly. Náhodná tvorba nápadů je neukázněná metoda, která je často neproduktivní, přičemž spolyká hodně peněz, tvrdí zastánci metody TRIZ, což bývají zpravidla lidé s titulem MBA či „lidé z účtárny".

Před patnácti lety hovořili novináři z PC Week s držitelem Nobelovy ceny Arno Penziasem, pracujícím ve výzkumných laboratořích Bell Labs společnosti AT&T v Holmdelu ve státě New Jersey, na téma objevu kosmické radiace, na němž měl své zásluhy.

Následně pokračovali v sérii rozhovorů s dalšími několika výzkumnými pracovníky. Jeden z nich, který se zabýval studiem a vývojem vstupních zařízení počítače, jako je elektronická myš, byl dotázán, co si myslí o Trackpointu od IMB , tedy zařízení, které už tehdy bylo de facto standardním ovladačem notebooku. ON O NĚM ALE NIKDY PŘEDTÍM NESLYŠEL! Intelektuál odtržený od reálného tržního světa!!

Výzkumní pracovníci, kteří byli tehdy v rámci rozhovorů zpovídáni, mohli pracovat víceméně na čem chtěli, pouze s hrubým rámcovým nástinem, toho, co se od nich očekává a bez výraznějšího tlaku na to, aby přišli s novými komerčními produkty. Někteří z nich byli profesory z univerzit amerického východního pobřeží a zpravidla se jednalo o ty nejlepší a nejfundovanější osobnosti ve svém oboru. V době největšího rozmachu pracovalo v laboratorních prostorách uvnitř areálu v Holmdelu o rozloze 190 000 m2 na 6000 zaměstnanců. Nyní patří tento areál developerovi, který se loni rozhodl všechny původní stavby zbourat. Památkáři se proti tomuto záměru stále snaží bojovat.

Po téměř polovinu století provozovala laboratoře Bell Labs monopolní telefonní společnost, která si základní výzkum mohla snadno dovolit. Jen považte, jaké vynálezy z Holmdelu vyšly: laser, operační systém Unix, vláknová optika, satelitní přenos dat, mobilní telefony, LSI obvody s vysokým stupněm integrace, bezdrátové LAN sítě, modemy, elektronová litografie nebo mikrovlnné trouby. Bell Labs., obdobně jako Bell System, jsou nyní minulostí, ale společnosti jako Microsoft a další nové společnosti se jistým způsobem snaží toto prázdné místo na poli základní výzkumu zastoupit.

Ale vraťme se zpět k TRIZ. Coby inženýři a konstruktéři, věříte spíše v plánování s pevnou strukturou, brainstorming nebo kombinaci obojího? Samozřejmě, oba přístupy mají své výhody, jaká je ale nejlepší cesta vedoucí k novým nápadům, které je možné využít technologicky i komerčně? Oddáváte se brainstormingu nebo pro proces vynalézání raději vytváříte přísná pravidla? Jedna ze společností, na které se v blízké budoucnosti zaměříme, bude 3M Corp., jež v minulosti uvedla na trh nesčetné množství produktů, které vyvinula jak za využití strukturovaného výzkumu, tak velkého objemu brainstormingu. Nezapomeňte se také seznámit s jejich Sedmi Pilíři Inovací.

Zdroj: http://www.designnews.com/author.asp?section_id=1386&doc_id=217855

 

hodnocení

Diskuze