TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Stupeň krytí IP68 můžete mít v kapse

15.02. 2014by Admin E-konstruktér

Zajímavý tip na jednoduché zajištění IP68 pro svorkovnicové krabice a další elektro zařízení.

Stupeň krytí IP, (z anglického ingress protection) je klíčovým faktorem při posuzování vhodnosti mnoha výrobků. Čím vyšší stupeň ochrany proti vniknutí prachu a vlhkosti určité zařízení vyžaduje, tím vyšší bude číslo za „IP". A čím vyšší toto číslo je, tím vyšší také bývá cena. V případě projektantů a OEM výrobců, kteří požadují stupeň ochrany IP 68, mohou mít vysoké náklady výrazný vliv na návratnost investic do nového produktu. S elegantním řešením přichází britská společnost Spelsberg UK nabízející silikonový gel, kterým lze čistě utěsnit téměř jakékoli otvory a spáry.

K výrobě uzávěru, který by nabízel absolutní těsnost vůči vniknutí vody i v případech, kdy by byl permanentně ponořen v hloubce deseti metrů, jsou zapotřebí speciální a vysoce kvalitní komponenty. Projektanti musejí brát v potaz speciální provedení dveřních závěsů, montážních vzpěr, těsnění a kabelových spojek již u rýsovacího stolu, což celkové náklady na koncovou krytku dále zvyšuje. Další náklady pak vznikají přímo na místě při instalaci, jelikož velké množství krytek musí být usazeno za pomoci speciálního nářadí apod., v důsledku čehož narůstá čas potřebný pro montáž.

OEM výrobci a dodavatelé se těmto dodatečným nákladům mohou vyhnout tím, že použijí silikonový gel, který zvýší stupeň ochrany poskytovaný kryty s nižším IP. Vyšší ochrany tak lze dosáhnout bez výrazného navýšení nákladů. Toto finančně efektivní řešení je snadno dostupné a personálu při něm nehrozí kontakt nebezpečné látky s kůží, takže jej lze rychle připravit a aplikovat přímo na místě. Silikon je zcela neabsorbující a nevodivý, což znamená, že kabely, které procházejí ochranným krytem, jsou chráněny od vnějších vlivů a za obvyklých okolních teplot jsou také stabilní.

 

Silikonový gel ovšem není vždy vhodným řešením. Např. v případech, kdy je požadována pravidelná údržba nebo aktualizace zařízení, musí být silikon při každém vstupu odstraněn a pak znovu nanášen, což je náročné na čas a náklady tak dále a opakovaně rostou. U většiny venkovních použití však silikonový gel nejen šetří peníze, ale často bývá také spolehlivější než jiná řešení. Standardní ochranný kryt se nejprve namontuje obvyklým způsobem a teprve pak se nanáší silikon. Pokud je kryt správně utěsněn, kabely, které do něj vstupují, budou chráněny proti vniknutí vody i v případě, kdy by kryt samotný začal později netěsnit.

Často zmiňované obavy při debatách o využití silikonového gelu jakožto prostředku pro zvýšení IP se většinou týkají problémů s kontaminací a znečištěním při jeho míchání a následném nanášení. Mnoho montérů se obává, že velké množství znečišťujících látek poletujících na rušných pracovištích se může velice snadno smísit s gelem a snížit tak jeho stupeň ochrany. Zároveň se také často ozývají hlasy, že práce se silikonem není čistá a velké množství času se ztratí při následném úklidu.

Gel Abox Magic GT se dodává s praktickým mísícím vakem, ve kterém jsou dvě složky gelu uloženy odděleně až do chvíle, kdy přistoupíte k jejich smíchání. Separátor pak snadno odstraníte a obsah lze smíchat přímo uvnitř vaku, díky čemuž se zcela vyhnete riziku kontaminace nečistotami. Gel můžete následně rychle vytlačit na nainstalovaný ochranný kryt, přičemž můžete použít trychtýř, chcete-li mít jistotu, že se vyhnete případnému rozlití. Gel tvrdne po nanesení v řádu minut a aplikační propusť lze utěsnit malou zátkou. GT gel se vyrábí technologií lití pryskyřice, neobsahuje halogeny, vyhovuje normě DIN EN60 529 a prokazatelně nabízí ochranu IP 68 až do hloubky 15 metrů.

Více informací naleznete na www.spelsberg.co.uk

zdroj: engineerlive.com
hodnocení

Diskuze