TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Servopneumatika přichází do kina 4.0

04.06. 2017by Admin E-konstruktér

Prožívání filmů všemi smysly je to, co mohou diváci po celém světě očekávat v jednom z 18 000 sedadel kin MediaMation. Film vnímá celé naše tělo díky pohybům řízených servopneumatikou Motion Terminal VTEM firmy Festo..

Podstatou koncepce je jedinečný způsob, jak kombinovat digitální svět s pneumatikou.


 V těchto kinech je virtuální realita povznesena na novou úroveň. Například během závodu sportovních vozů se sedadla v ostré zatáčce naklánějí doleva, aby se vzápětí při vyrovnání auta vrátila doprava. Návštěvníci kina cítí nerovnoměrnost povrchu vozovky, a když řidič brzdí, diváci nejen slyší skřípění pneumatik, ale také cítí, jak jsou účinkem brzd tlačeni vpřed.

Filmoví diváci se tak stávají účastníky filmu. Vsedadlech MX4D Motion EFX, vyráběných společností MediaMation, která sídlí vTorrance vKalifornii a zabývá se interaktivními technologiemi, mají diváci pocit, že se sami stávají herci. Sedadla se naklánějí, kmitají a zvedají. Efekty, vibrace a pohyby jsou synchronizovány sporyvy větru, stříkající vodou a vůněmi přiváděnými přes opěrky sedadel V2 EFX, do opěradel jsou zabudovány tlakové body.

Motion Terminal VTEM Festo řídí prostřednictvím servopneumatiky všechny druhy pohybu a spouští všechny efekty.

IoT (Internet of Things) a Industry 4.0 nyní přicházejí s"Cinema 4.0”, neboť řídicí jednotka Motion Terminal VTEM Festo řídí všechny druhy pohybu a spouští všechny efekty.

Tento univerzální pneumatický řídicí systém převádí digitální funkce do činnosti piezokeramických servoventilů. Připravené funkční moduly a pohybové aplikace „Motion Apps" eliminují podle společnosti Festo potřebu nákladného programování a nastavení. Pohybové aplikace "Proporcionální průtokový ventil" a "Proporcionální redukční ventil" řídí průtoky a tlaky pro zajištění rychlých a výkonných, ale zároveň jemných a přesných sekvencí pohybů.

Průběh pohybů pro filmy zpracovává řídící jednotka (PLC) CPX-CEC přímo vMotion Terminal Festo. Mnoho dříve potřebných dílů je nyní zbytečných. Tři ventily VTEM ovládají tři pohony každého sedadla kina, další ventil je zodpovědný za regulaci tlaku. Pro řízení efektů, jako například nárazů větru, se používají levné standardní ventily VUVG.

„Motion Terminal Festo nám vše hodně usnadňuje. Instalaci, uvedení do provozu, diagnostiku a zjišťování závad nyní zvládneme smnohem menším počtem komponentů, " řekl Dan Jamele, generální ředitel společnosti MediaMation.

Digitalizace a technologie piezo umožňuje VTEM integrovat mnoho nových funkcí a stát se tak klíčovým výrobkem pro Industry 4.0. "Už si můžeme vybírat z mnoha různých aplikací, jako například proporcionální regulace tlaku, nastavení doby cyklu a volitelné úrovně tlaku vzávislosti na každé jednotlivé filmové scéně," vysvětloval Takayoshi Kawakami, ředitel inženýrství společnosti MediaMation. Tato technologie se díky rychlé a přesné pneumatice a intuitivnímu ovládání dobře hodí do systému "Cinema 4.0".

 

hodnocení

Diskuze