TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Představení firmy IBG

12.06. 2017by Admin E-konstruktér

Firma IBG je světovým lídrem v kontrole komponentů pomocí vířivých proudů. Tato technologie je využitelná nejen při kontrole materiálové struktury, kam mimo jiné patří záměna materiálu, kvalita tepelného zpracování či rozlišení různých slitin,

ale také pro kontrolu povrchových prasklin a nově i brusných popálenin.

IBG se při vývoji řídí nejen přáním zákazníků, ale nabourává běžně zažitou praxi inovativním řešením které se nazývá PMFT, volně přeloženo jako nastavování pouze pomocí dobrých kusů.

Využití PMFT při kontrole materiálové struktury

V tomto případě znamená PMFT (Preventive Multi Frequenci Test), kdy preventivně díl kontrolujeme až 8 základními a dalšími 16 harmomickými frekvencemi. Díky tomu, že harmonické frekvence neprodlužují čas cyklu, můžeme si je dovolit preventivně používat.

ukázka dílů běžně kontrolovaných přístrojovou technikou ibg

Z hlediska uživatele není nutná hluboká znalost problematiky vířivých proudů, ve většině případů stačí používat výchozí nastavení přístroje, nahrát referenční data, které tvoří pouze dobré díly, opticky zkontrolovat vytvořená toleranční pole a přepnout do režimu zkoušení.

Samotná kontrola probíhá tak, že se nějakým manipulátorem, pásem či ručně vloží díl do cívky, kde se proměří a následně vytřídí jako shodný nebo neshodný kus proti množině referenčních kusů.

Využití PMFT při detekci povrchových prasklin a brusných popálenin

V tomto případě znamená PMFT (Preventive Multi Filter Test), kdy preventivně vířivoproudý signál preventivně filtrujeme 30 pásmovými filtry. U konvenčních přístrojů se musí nastavit přenosová frekvence, úhel natočení signálu vady a horní a dolní propust filtru. Toto nastavení trvá delší čas, vyžaduje čas a odbornou znalost obsluhy. V případě ibg PMFT toto odpadá, obsluha použije výchozí nastavení přístroje (vhodné pro drtivou většinu aplikací), naučí přístroj v režimu referenčních dat signálu dobrému povrchu, na základě čehož se vytvoří toleranční pole pro všechny pásmové filtry. V následném zkoušení přístroj porovnává vířivoproudý signál aktuálně měřeného kusu s vytvořenými tolerančními poli jednotlivých filtrů.

ukázka dílů běžně kontrolovaných přístrojovou technikou ibg

Nově je touto metodou možné detekovat brusné popáleniny od úrovně pouhé změny pnutí nebo začátku žíhání v mikrostruktuře, samozřejmě na základě kvality povrchu a geometrie dílu.

Detekce brusných popálenin je přidružená kontrola k detekci prasklin, protože tato kontrola nevyžaduje ani jiné nastavení či sondu, ani delší čas cyklu. V jednom čase cyklu s jedním nastavením se detekují veškeré typy povrchových vad (podélné vady, příčné vady, bodové vady) tak i brusné popáleniny.

Firma Consenta spol. s r.o. je zastoupení firmy IBG na českém a slovenském trhu. Prodáváme jak samotnou techniku, tak navrhujeme kontrolní systémy dle přání zákazníka, protože samotná kontrola vyžaduje manipulaci s dílem a někdy také s cívkou či sondou. Z tohoto důvodu spolupracujeme s předními českými a slovenskými výrobci měřící techniky a jednoúčelových strojů.

 

V případě zájmu kontaktujte našeho specialistu na níže uvedeném kontaktu

Jan Buk

tel. +420 736 538 390

email: buk@consenta.cz

www.consenta.cz/ibg

hodnocení

Diskuze