TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Pohony s kuličkovými šrouby: silné stránky a omezení

07.09. 2015by Admin E-konstruktér

Problémem mechanických automatizačních systémů v minulosti byl úspěšný převod rotačního pohybu z elektrických a mechanických motorů do užitečných forem lineárního pohybu.

     V současné době významné konstrukční práce v oblasti převodu rotačního pohybu přinesly různorodou třídu lineárních mechanických pohonů, které jsou užitečné pro širokou škálu pokročilých automatizačních aplikací. Problémem je výběr vhodného pohonu pro požadovanou funkčnost, ať už je to pohyb surovin ve výrobním prostředí, nebo konstrukce pokročilejších pohybových systémů určených k přesouvání nástrojů do přesných poloh.

     Aby bylo možné vybrat správný lineární mechanický pohon, musí být zohledněny některé důležité aspekty, jako je požadovaná nosnost nebo tažná síla a nezbytná vzdálenost pro zdvih. Zatímco výše uvedené body jsou základní aspekty, důležitou roli hrají jistě i jiné faktory, například náklady na údržbu.

Pohon s kuličkovým šroubem MISUMI, typ KUA Pohon s kuličkovým šroubem MISUMI, typ KUA

     Základním principem pohonu s kuličkovými šrouby je v podstatě zlepšení oproti systému s vodicím šroubem. V pohonech s kuličkovými šrouby způsobuje otáčení kuličkového šroubu pohon kuličkové matice / připevněného bloku (stolu) díky tomu, že kalené ocelové kuličky v matici se pohybují podél dráhy vřetena. Pohonné součástky pohonu s kuličkovými šrouby jsou uzavřené v hliníkovém tělese, zatímco se blok pohybuje nahoře. Rozhraní hnací hřídele je umístěno v řadě s kuličkovým šroubem mimo konec pohonu.

     Jednotky s kuličkovými šrouby jsou velmi podobné systému kuličkového ložiska, takže snesou vyšší zatížení a dosahují vyšší tažné síly. Z tohoto důvodu jsou pohony s kuličkovými šrouby ideální při použitích, kde je nezbytné vysoce přesné umisťování velkých a těžkých nákladů. Podle konkrétní konstrukce pohonu může být nutné periodické mazání kuličkového šroubu. Naopak, jednotky s kuličkovým šroubem jsou méně vhodné pro aplikace vyžadující dlouhé přepravní vzdálenosti.

 Pohon s kuličkovým šroubem MISUMI, typ LX
Pohon s kuličkovým šroubem MISUMI, typ KUA

  Pohon s kuličkovým šroubem MISUMI, typ LX  Pohon s kuličkovým šroubem MISUMI, typ KUA

     Na závěr, pohony s kuličkovými šrouby jsou dobrou volbou při použitích, kde je vyžadováno vysoké zatížení a /nebo tažné síly společně s vysoce přesným polohováním. Nicméně, pro aplikace s nižším zatížením, zejména tam, kde je třeba vyšších rychlostí je možné uvažovat nad alternativami.

     Pohony s kuličkovým šroubem tvoří jen zlomek z mechanických komponentů v nabídce firmy MISUMI. MISUMI je globální výrobce více než 9 milionů standardních a konfigurovatelných mechanických komponentů. Každý z našich výrobků prochází 100% kontrolou kvality. Dodáváme od 1 kusu (poštovné do České a Slovenské republiky je zdarma) a 30 000 typů skladových položek odesíláme ještě v den objednávky. Navštivte náš stánek na MSV a dozvíte se více o našich produktech a servisu.

Těšíme se na Vás v pavilonu V, stánek 78!

hodnocení

Diskuze