TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Pohony LINAK s INTEGROVANÝM ŘÍZENÍM jsou synonymem inteligentního pohybu budoucnosti

10.06. 2020by Admin E-konstruktér

Společnost LINAK C&S s.r.o. se zabývá prodejem elektrických lineárních pohonů zajišťujících tichý a plynulý lineární pohyb pro nejrůznější zákaznická zařízení. V sortimentu jsou lineární servopohony, zvedací sloupky a k nim náležící systémové prvky, jako jsou řídící jednotky a ovladače umožňující sestavení přizpůsobitelného komplexního řešení. Společnost LINAK se každoročně účastní Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

 

Elektrické lineární pohony LINAK s integrovaným řízením jsou přínosem nejen při využití v průmyslové automatizaci, ale i v zemědělských strojích. Mezi nesporné výhody patří kromě nulových nároků na údržbu také překvapivě snadná instalace, a navíc spolehlivost pohybu integrovaných IC pohonů.

IC pohony LINAK se obejdou bez externí řídící jednotky, což velice usnadňuje jejich instalaci. Jak se dočtete níže, nabízejí také různé typy zpětné vazby, druhy ovládání, paralelní pohyb, výnos signálu z koncových poloh, možnost přizpůsobení, integrovanou sběrnicovou komunikaci nebo monitorování pohybu pohonů.

Srdcem integrovaného řízení je H-můstek, jenž aktivací dvou tranzistorů jednoduše ovládá vysouvání/zasouvání pohonu tak, aby proud diagonálně procházel H-můstkem. Tyto tranzistory nahrazují funkci mechanických spínačů/relé.

Pokud potřebujete přizpůsobit pohyb Vaší aplikace podle vlastních požadavků, s IC pohony najdete řešení.

Přehled možností konfigurace s IC pohony LINAK


Zpětná vazba a škálování

Informace o poloze motoru jsou nezbytné k dosažení optimálního výkonu v mnoha aplikacích. S IC pohony můžete volit z široké škály zpětné vazby. Počínaje relativním pozicováním (například pro aplikace, které jsou nepřetržitě napájeny) s možností volby Single Hall nebo Dual Hall, konče absolutním pozicováním, kdy si pohon pamatuje uloženou koncovou polohu (což se hodí do aplikací, v nichž se napájení občas vypíná, protože pohon tak má aktuální polohu po obnovení napájení stále uloženou). Pro absolutní pozicování se nabízejí zpětné vazby jako mechanický potenciometr, hall-potenciometr, PWM a signály koncových poloh.

Po výběru typu zpětné vazby lze definovat hodnoty zpětné vazby – například aktuální zpětnou vazbu 4–20 mA. Výstup zpětné vazby by tak měl hodnotu 4 mA s pohonem v zasunuté poloze a 20 mA v poloze vysunuté. Zpětná vazba je založena na impulsech a kvalita výstupu se označuje jako rozlišení. Obecně platí, že nízká hodnota stoupání závitu znamená vysoké rozlišení – a tedy i přesnější polohovou zpětnou vazbu. Při konfiguraci virtuálního omezení zdvihu zajišťuje technologie IC škálování zpětné vazby. Například v aplikaci, kdy se pohon musí zastavit v 50% délky zdvihu, se musí výstup signálu 20 mA nacházet v této poloze namísto fyzického konce zdvihu.

V následujícím videu jsou možnosti zpětné vazby v pohonech s integrovaným řízením a jejích využití k získání nejlepšího řešení ovládání ve vašich aplikacích. Virtuální limity

Virtuální limity je možné definovat pro koncové polohy. Obdrží-li pohon signál k chodu, přesune se pouze na virtuální konec zdvihu, což je užitečné v aplikacích, kde je potřeba občas upravit délku zdvihu a při využívání pohonu k prototypování.

Plynulý rozběh a dojezd

Tato funkce zajistí, že pohon se plynule rozjíždí a při dojezdu zpomaluje, což nejen zajišťuje plynulý chod aplikace, ale také pomáhá prodloužit životnost pohonu. Navíc lze rozběh a dojezd nakonfigurovat s přesností v milisekundách, z výchozího nastavení 300ms (není-li uvedeno jinak) v rozpětí až do 30 sekund.

Aktuální limity

Aktuální limity jsou konfigurovatelné pro zasouvání i vysouvání motoru. Na příkon pohonu má vliv kolísání teploty – IC pohony takovou situaci inteligentně zpracovávají pomocí dvou různých předdefinovaných proudových limitů v závislosti na okolní teplotě. Tyto limity lze konfigurovat podle specifických požadavků aplikace

Nastavitelná rychlost

Pohon je továrně nastaven na 100% rychlost, ale tuto hodnotu lze upravit na jakékoli procento maximální rychlosti. (Doporučujeme udržovat hodnotu mezi 50–100% rychlostí, neboť nižší hodnoty mohou způsobit snížení výkonu pohonu.)

BusLink

Pro vybrané IC pohony lze všechny parametry konfigurovat a monitorovat pomocí konfiguračního softwaru LINAK® BusLink


 

hodnocení

Diskuze