TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Pampelišková teorie řízení

07.08. 2016by Admin E-konstruktér

Během let jsem narazil na spoustu knih o teorii řízení. Při nedávném vyhledávání předmětu „teorie řízení“ na Amazonu jsem dostal 7 276 výsledků.

Některé z těchto knih měly nápadité názvy, jako třeba Kam se poděl můj sýr? od Dr. Spencera Johnsona. I když nikdy nenapíšu svou vlastní, během let jsem dospěl k úžasnému novému náhledu, ve kterém se utvrzuji každé jaro, když vyraší pampelišky. A co by mohlo být jednoduššího? Sám pro sebe ho nazývám „Pampelišková teorie řízení: všechno, co potřebujete znát o řízení organizace, se můžete naučit ve vlastní zahrádce". Možná z toho někdo jiný udělá bestseller o 200 stranách.


Některé z principů této teorie jsou:


• Problémy, stejně jako pampelišky, nikdy skutečně nezmizí. Udržet věci pod kontrolou vyžaduje neustálou ostražitost a okamžitý zásah, kdykoli vystrčí hlavu.

• Některé problémy jsou snadno viditelné už zdálky, ale nejlepší je pravidelně vyrazit do terénu, projít se kolem dokola a hledat ty, které se skrývají nebo kamuflují a čekají na jen to, až nebudete pár dní dávat pozor, aby vyrašily.

• Podřízení (podobně jako malé děti) si někdy myslí, že vám pomůžou, když vyrazí napřed a otrhají vršky. Ve skutečnosti problémy jenom zhoršují.

• Logický důsledek je ten, že pokud chcete problém řešit seriózně, nemůžete odstranit jen nápadné květy, musíte se dostat ke kořenu.

• Problémy mají tendenci se shlukovat. A pokud se jim nebudete věnovat včas, dokud nevyprodukují semena, máte před sebou za několik týdnů mnohem víc práce.

• Můžete si práci ulehčit – například chemickým postřikem – ale vždycky se vyskytnou nechtěné vedlejší účinky. Nic nenahradí přímý osobní přístup, který je navíc vynikajícím způsobem, jak ostatním ukázat a naučit je, co očekáváte.

• Když udeří špatné časy, a déšť nepřichází, pampeliškám se zřejmě daří, protože ubírají tolik potřebnou vlhkost a další zdroje výsledkům (rostlinám), které byste viděli mnohem raději. Především v takové době začne být odměna za vaše snažení očividnější.

 

Mohl bych pokračovat dál a dál, ale místo toho vás vyzývám k přidávání vlastních komentářů v tomto duchu. Co je podle vaší zkušenosti potřeba k vytvoření krásně zelené a úrodné zahrádky?

zdroj: machinedesign.com
 
hodnocení

Diskuze