TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Palivový článek: budoucnost výroby elektřiny?

17.10. 2013by Admin E-konstruktér

1. díl: Slyšeli jste už o technologii palivových článků? Víte co v této technologii nového? Jak palivový článek funguje?

Výzkumní pracovníci ze společnosti Redox Power Systems LLC a Marylandské univerzity spojili své síly v při vývoji technologií využívajících palivové články, díky kterým by bylo možné dodávat nepřetržitě elektřinu firmám, domácnostem a později také do automobilů, a sice za pouhou desetinu ceny a při desetinové velikosti současných komerčních systémů s palivovými články.


Tyto palivové články, které svým provedením vycházejí z patentované technologie vypracované profesorem Erikem Wachsmanem, vedoucím Střediska pro výzkum energie Marylandské univerzity (UMERC), na strojní fakultě A. James Clark School of Engineering, jsou základem systému uváděného na trh společností Redox, který má uživatelům poskytovat - za ceny srovnatelné s cenami současných zdrojů elektřiny - bezpečné, výkonné, spolehlivé a nepřerušované zásobování elektrickou energií, které energii vyrábí přímo na místě, případně i off-grid, tedy bez připojení do hlavní rozvodné sítě.

Příslib pro budoucnost je takovýto: vyrábějte si vlastní elektřinu pomocí systému, který je odolný vůči hurikánům, bouřím, kybernetickým útokům a podobným přírodním pohromám, zatímco zároveň dokáže šetřit životní prostředí.

„Každá firma i domácnost by si měla být schopna vyrábět bezpečným způsobem vlastní elektrickou energii," řekl Warren Citrin, generální ředitel společnosti Redox. „V současné chvíli se spoléháme na zranitelnou elektrickou rozvodnou síť. Nejlepší způsob, jak snížit její zranitelnost, je takový, kdy dojde k rozložení zdrojů elektřiny, čili takový, kdy si lidé budou vyrábět vlastní elektrickou energii přímo na místě, kde potřebují. Vyvíjíme pro ně taková zařízení, která jim to umožní, přičemž klademe důraz jak na jejich účinnost, tak cenovou dostupnost. Tato zařízení by vlastně měla být běžnými domácími spotřebiči.”

Na scénu vstupuje Redox’s PowerSERG 2-80, rovněž zvaný „The Cube", Kostka. Ta, po připojení k odběrnému místu zemního plynu, elektromechanickým způsobem přeměňuje metan na elektřinu. Toto zařízení je jen o trochu větší než myčka na nádobí a vejde se pohodlně do sklepa, lze jej také umístit mimo budovu, třeba i na střechu. Vzhledem k tomu, že v něm neběží žádný motor a nejsou v něm žádné části, které by se pohybovaly, nevydává při výrobě elektřiny žádný hluk.

První generace Kostky běží na zemní plyn, elektřinu ovšem dokáže vytvářet také z různých dalších paliv včetně propanu, benzínu, bionafty nebo vodíku. Zařízení je vysoce efektivní, jedná se o čistou technologii, která produkuje jen zanedbatelné množství znečišťujících emisí a mnohem méně oxidu uhličitého než jiné běžné zdroje energie.

Pokrok na poli technických patentů umožňuje Redoxu nabízet Kostku za desetinu ceny dnešních zařízení. Za situace, kdy zásoby zemního plynu rostou a jeho ceny klesají, zamýšlí tato společnost nabízet elektřinu za ceny, které mohou zdatně konkurovat současným cenám.

Redox plánuje uvést Kostku na trh v roce 2014. Její první verze bude nakonfigurována na 25 kilowattů, díky čemuž dokáže pohodlně zásobovat elektřinou třeba čerpací stanici, středně velkou prodejnu nebo menší nákupní středisko.

Zařízení s různými hodnotami výkonu by měla brzy následovat. Při použití různě velkých sloupců s palivovými články bude společnost schopna nabídnout Kostku s výkonem 5 kW pro zajištění dodávky elektřiny pro běžnou americkou domácnost, bude ovšem možné dodáván i systém s výkonem 80 kW. Navíc bude možné kombinovat jednotlivé Kostky a modulárním způsobem tak dosahovat ještě vyšších výkonů.

Další díl: princip palivového článku
zdroj: designworldonline.com
hodnocení

Diskuze