TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Nová generace inteligentních kabelů: Upozorní na nutnost výměny

13.09. 2018by Admin E-konstruktér

Modul CF.Q vyhodnocuje data o stavu flexibilních kabelů v reálném provozu a předem upozorní na potřebu výměny

Litoměřice/Kolín nad Rýnem, 12. září - Vývoj inteligentních kabelů jde stále kupředu. Firma igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost HENNLICH nestojí rozhodně pozadu. Při vývoji svých inteligentních kabelů využívá mimo jiné zkušenosti svých zákazníků v automobilovém a strojírenském průmyslu. Nový modul CF.Q v kombinaci s isense systémem těží z potenciálu digitalizace a přináší uživatelům snadnější a efektivnější údržbu za současného snižování nákladů.

Podstatou každého inteligentního kabelu od firmy igus je senzor CF.Q. S tímto modulem mohou být elektrické vlastnosti flexibilního kabelu zaznamenávány v připojených měřících jádrech a nepřetržitě porovnávány s jeho empirickými hodnotami. Poškození způsobené ohýbáním nebo velkým zatížením tak může být zaznamenáno včas. Sběrné hodnoty pro kabely je možno definovat předem. Pokud se tyto předdefinované hodnoty elektrických parametrů změní, nainstalovaný CF.Q modul upozorní uživatele aktivací normálně uzavřeného kontaktu. „Skutečná" inteligence těchto kabelů však spočívá v detailu.

„Kombinace empirických hodnot a měření v reálných podmínkách konkrétní aplikace umožňuje zákazníkovi neustále zpřesňovat predikci údržby pro své kabely. To je užitečné zvláště v dynamickém prostředí výroby," říká Jan Švarc, manažer pro kabely a energetické řetězy igus ve firmě HENNLICH.

Aplikace isense-online porovnává zaznamenané hodnoty z provozu kabelu s empirickými hodnotami v databázi a při detekci odchylek okamžitě informuje operátora linky, aby naplánoval výměnu. Nedojde tak k poruše a zabrání se odstávce linky.

Prediktivní údržba šetří práci

Nová generace modulů CF.Q je vhodná k montáži do rozvaděčů díky připojení na lištu a je dostatečně flexibilní z hlediska zapojení i manipulace. Moduly jsou navíc schopné uchovávat data díky slotu pro paměťovou SD kartu. Výstup naměřených hodnot na sériovém rozhraní je standardně integrován. Pokud chce zákazník nahlédnout do zaznamenaných naměřených hodnot, může tak učinit přihlášením do isense online systému, kde má přístup k řadě komunikačních kanálů a sestav. Doporučení pro údržbu nebo hrozící poruchy jsou zobrazeny přes klasický prohlížeč na PC i na mobilních zařízeních jako telefony nebo tablety.

Inteligentní kabely přinášejí změnu zajetých pořádků v údržbě výroby díky přesné predikci. Senzory a isense aplikace mohou být použity napříč průmyslovými odvětvími. Se zařízením IS.CF.Q.03.01.0, které je nyní k dodání ze skladu, mohou zákazníci zahájit vlastní beta testování a připravit své výrobní procesy pro další digitalizaci a přechod na Smart factory (chytrou továrnu).

V kombinaci s technologickými trendy jako neuronové sítě nebo umělá inteligence igus nastoluje nová pravidla v oblasti inteligentních kabelů a prediktivní údržby. (Zdroj: igus/HENNLICH)

hodnocení

Diskuze