TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Kde použít elektropohon s ozubeným řemenem?

17.12. 2013by Admin E-konstruktér

Výhody lineárních pohonů s ozubeným řemenem vůči pohonům s kuličkovým šroubem. Kde je výhodnější použit jaký pohon?

Při porovnávání lineárních elektropohonů s ozubeným řemenem a pohonů kuličkovým šroubem je třeba uznat, že oba systémy mají ve strojírenství své místo.

Pohony s ozubeným řemenem jsou většinou vhodné pro dopravování, především pokud usilujete o dosažení vyšších rychlostí při dlouhém zdvihu. Jsou často vhodnější než pohony s kuličkovým šroubem tam, kde je zapotřebí vysoké rychlosti a/nebo dlouhého zdvihu, zejména v případě jejich využití ve vertikální pozici, kde systémy s kuličkovým šroubem mívají problémy s vyšší hlučností a rezonancí.

Ozubené řemeny jsou navrženy tak, aby si po celou dobu životnosti elektropohonu zachovaly potřebné napnutí (za předpokladu, že jsou využívány v souladu se směrnicemi uvedenými v příslušných specifikacích produktu), takže se zde uživatel nemusí obávat protažení řemenu. Mezi oblasti, kde se používají elektropohony s ozubeným řemenem, patří laboratorní mechanizace, balící stroje, herní a zábavní vybavení, testovací zařízení a mohli bychom jmenovat mnoho dalších případů, zejména tam, kde je vyžadováno použití systémů s tichým provozem a běh stroje na sucho, bez maziva.

lineární pohon

Lineární elektropohony s ozubeným řemenem DryLin® ZLW byly navrženy jako finančně nenáročná alternativa s kratší dobou rozběhu vůči tradičním pohonům s kuličkovými ložisky, které mohou stát až desetitisíce korun. Jsou vyráběny v provedení s bezúdržbovými, voděodolnými a na sucho běžícími lineárními ložisky bez jakéhokoli maziva.

Tyto systémy mohou být uplatněny tam, kde je požadováno rychlé přesunutí malých až středních nákladů do určené polohy ve vysoké rychlosti (až 5 m/s), při délce zdvihu až 3000 mm. Profilově větší verze DryLin ZLW-1660 má vyšší radiální zatížitelnost (2000 N) 200 kg tam, kde je požadováno použití robustnějších systémů. Vzhledem k tomu, že tyto části fungují jako posuvná zařízení (narozdíl od otáčivých zařízení), vysokého zrychlení lze dosáhnout, aniž by docházelo k odírání nebo poškození vodících kolejniček, což napomáhá zvýšení výkonnosti zařízení.

Přesnost polohování elektropohonů s řemenem je obecně nižší než v případě zařízení poháněných kuličkovým šroubem. Některé pohony s řemenem, které fungují na bázi lineární technologie s kluzným uložením, se příliš neliší od cenově nákladnějších systémů spoléhajících na technologii s kuličkovým šroubem. V závislosti na daném systému lze očekávat toleranci v rozmezí ± 0.2 mm až ± 0.35 mm.

Zde je uveden stručný kontrolní systém, abyste mohli posoudit, zda by systém DryLin® ZLW vyhovoval vašemu využití:

  • Zatížení až 150 N (15kg) u nejběžnějších velikostí. 2000 N (200 kg) u větších systémů s vyšším výkonem.

  • Nejvyšší rychlost 5 m/s.

  • Délka zdvihu 1 mm – 3000 mm. Lze ovšem docílit i většího zdvihu.

  • Přesnost polohování ± 0.2 mm.

  • Pohony s řemenem je vhodné využívat tam, kde opakovaně dochází k cyklům s velkým zatížením, jelikož zde nehrozí, že v matici kuličkového šroubu dojde k akumulaci tepla vznikajícího třením. (doporučuji: online výpočet kritických otáček kuličkového šroubu)

  • Vhodné pro lehké vertikální pohony.

  • Vhodné pro využití v citlivém prostředí jako jsou laboratoře nebo u vybavení pro zpracování potravin.

Zařízení DryLin ZLW spočívají na vodících kolejnicích z anodicky oxidovaného hliníku, který je vhodným povrchem pro dotyk s lineárními pouzdry ložisek. K dostání je několik lineárních těles ložisek včetně finančně nenáročné pozinkované verze nebo lehké verze s díly vyrobenými z anodicky oxidovaného hliníku odolnému vůči korozi či nastavitelné verze, které poskytují flexibilitu tím, že nabízejí možnost snížit či zvýšit vůli lineárního ložiska v závislosti na daném použití.

zdroj: designworldonline.com
hodnocení

Diskuze