TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Jaký je rozdíl mezi čerpadlem a kompresorem?

24.01. 2016by Admin E-konstruktér

Bližší pohled na různé typy čerpadel a kompresorů.

Doprava hydraulické kapaliny v systému vyžaduje buď použití čerpadla, nebo kompresoru. Oba stroje dosahují daného cíle, ale prostřednictvím různých principů činnosti. Čerpadla mají schopnost dopravovat kapaliny nebo plyny. Kompresory obvykle slouží pouze k dopravě plynu, a to díky jeho přirozené stlačitelnosti. Jak u čerpadel, tak u kompresorů dochází k velmi značnému zvýšení tlaku.

Typy kompresorů


pístový kompresorExistují různé typy kompresorů, které dopravují vzduch do vzdušníku. Většina kompresorů je objemového typu, u kterého se po uzavření vzduchu v pracovním prostoru vzduch stlačuje zmenšením objemu.
Pístové kompresory čerpají pomocí pístů vzduch, který je přes zpětný ventil veden do komory válce. Většina běžně prodávaných kompresorů jsou buď jednostupňové, nebo dvoustupňové. Jednostupňové kompresory se používají pro rozsahy tlaků od 0,5 do 0,7 MPa. Pro vyšší rozsahy tlaků do 0,7 až 2 MPa se používají dvoustupňové kompresory. Jednočinné kompresory využívají pouze jednu stranu pístu, zatímco dvojčinné kompresory využívají obě strany pístu. Kompresory mají mezní tlak, při jehož překročení se kompresor vypne. Vzduch zůstane uložený, dokud nebude jeho kinetická energie využita.

 

 

Šroubové kompresory přivádějí vzduch do komory pomocí spirálových šroubů. Šroub funguje podobně jako píst tak, že vytlačuje a stlačuje vzduch. Nejběžnější šroubové kompresory jsou jednostupňové spirálové mazné šroubové vzduchové kompresory. Tyto kompresory nemají ventily a jsou chlazeny olejem. Olej zatěsňuje vnitřní netěsnosti, a protože chlazení probíhá uvnitř kompresoru, provozní teploty nestoupají na extrémní úrovně.

rotační šroubový kompresor

Rychlostní neboli aerodynamické kompresory jsou obvykle odstředivé (radiální). Pomocí rotujícího oběžného kola se vytváří odstředivá síla, kterou se zachycený vzduch urychluje a zpomaluje, a tím se stlačuje. K regulaci výkonu odstředivého kompresoru slouží nastavitelné rozváděcí lopatky na straně sání. Při uzavření lopatek se snižuje objemová průtoková rychlost a výkon kompresoru.

 radiální kompresor

Příště: Typy čerpadel
 Zaregistrujete se pro odběr newsletteru a bude informování o novinkách na portálu E-konstruktér.

zdroj: machinedesign.com 
hodnocení

Diskuze

5:41 22.10. 2018 Aleš Topal Mně nejvíc vyhovuje pístový kompresor Atmos https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/p/4084/pistovy-kompresor-bobby-1512 . Koupil jsem si ho letos a na nafukování kol a drobné kutilské práce bohatě stačí.