TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Jaký je rozdíl mezi adamantiem a vibraniem?

31.07. 2016by Admin E-konstruktér

Jsou to dva nejpevnější a nejnezničitelnější kovy na světě, ale který z nich je lepší?

Tahle otázka hýbe vesmírem po desetiletí: Co je nejpevnější kov na Zemi? Vášnivá debata se vede mezi zastánci dvou proslavených kovů – adamantia a vibrania. Oba se už několikrát dostaly do přímého souboje. Budeme analyzovat původ a silné stránky obou a uvidíme, který z nich vyhraje.

Původ

Vibranium je vzácný pozemský kov, ale má se za to, že je mimozemského původu (to nebylo nikdy potvrzeno). Přírodní meteorická ruda se ve velkém množství nachází v africkém státě Wakanda. Tento kov je nejznámější jako materiál, ze kterého je vyroben štít Kapitána Ameriky, vytvořený Dr. Myronem Maclainem.

Adamantium je uměle syntetizovaný kov. Po úspěšném použití vibrania se Dr. Maclain pokusil replikovat proces sloučení oceli a vibrania, ale neuspěl. Výsledek jeho neúspěšných pokusů vedl k vyvinutí adamantia. To bylo použito v několika experimentech, přičemž jeho nejznámější použití pramení z experimentů provedených v rámci programu Zbraň X, při kterých bylo adamantium navázáno na strukturu lidské kostry.

Fyzikální vlastnosti

Jedinečnou vlastností vibrania je to, že dokáže absorbovat všechny formy vibrační energie. Tento kov dokáže absorbovat různé formy vibrací, od fyzické síly po zvukové vlny. Absorbovaná energie se ukládá ve vazbách molekul a dále zvyšuje odolnost kovu.

Adamantium je prakticky nezničitelné. Má velmi vysokou hustotu a odolalo i několika jaderným výbuchům. Adamantium také dokáže řezat jakýkoli jiný materiál. Vyrábí se sléváním ocelové slitiny a vibraniové slitiny vroztaveném stavu a jejich vytvrzením. Po dosažení stabilní formy už nelze adamantium dále upravovat.

Slabé stránky

Vibranium sice dokáže absorbovat velká množství vibrační energie, ale má své limity. Společnost Roxxon jednou mohutně bombardovala ostrov obsahující vibranium a tento kov absorboval veškerou výbušnou sílu, přičemž došlo k jeho zničení a rozpadu, zatímco okolní prostředí zůstalo nepoškozené.

Adamantium je možné zničit při přehřátí na extrémně vysoké teploty. Materiál samotný se pouze rozpadá, ale není možné ho rozložit na jednotlivé výrobní složky.

Příklady použití

Vibraniumje nejznámější díky štítu Kapitána Ameriky. Je však také široce využíváno státem Wakanda vjeho technologiích, zbraních, a dokonce i oděvech.

Adamantium je nejznámější díky použití ve vojenském programu Zbraň X, svázaném s projektem s kódovým označením Wolverine. Použil ho také Dr. Otto Octavius pro výrobu svých mechanických chapadel a Tony Stark pro výrobu svých obleků Iron Mana.

Který kov je lepší?

Vibranium je sice odolnější, ale adamantium má vyšší hustotu. To znamená, že za správných okolností dokáže adamantium proniknout čistým vibraniem. Pokud bychom měli proti sobě postavit štít a drápy, pak vzhledem k tomu, že štít je ze slitiny vibrania, a ne z čistého vibrania, mohl by útok adamantiových drápů vydržet. Budeme se ale muset prostě počkat na přímý souboj mezi oběma materiály.

zdroj: machinedesign.com
hodnocení

Diskuze