TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Jak na stlačený vzduch chytře, bezpečně a úsporně

26.11. 2017by Admin E-konstruktér

Ať se podíváme kamkoli, všude se mluví o úsporách energií, bezpečném a spolehlivém provozu a co nejvyšší produktivitě. Stlačený vzduch je cennou formou energie, to si jistě uvědomujeme všichni. Méně už ale bývá známo, že ztráty způsobené úniky běžně činí 30 až 70 %.

Přitom převážná většina ztrát je způsobena chybami, nedostatky a závadami v rozvodné síti, tedy nikoliv v pohybující se části strojů a zařízení.

Z uvedené skutečnosti vyplývá, že spojovací technika, hadice, šroubení či rychlospojky jsou velmi důležitou součástí automatizační techniky a neměli bychom je podceňovat. Společnost Festo se úsporami energií dlouhodobě a komplexně zabývá a může v této oblasti nabídnout svou pomoc.

Základem úspěchu je výběr správných hadic

Nejpoužívanějším materiálem pro výrobu hadic na stlačený vzduch je polyuretan (hadice PUN). K výběru je však i mnoho dalších materiálů. Obvykle se vyplatí vybírat podle prostředí, ve kterém bude rozvod umístěn. V internetovém katalogu firmy Festo najdete vyhledávač, který pomůže i ve složitějších případech. Kromě průměru a barvy můžete zvolit, zda jde o potravinářství (odolnost vlhkosti, čisticím prostředkům apod.), použití ve svařovně (nepropálí se odletujícími jiskrami), venkovní prostředí atd. Hledisek pro výběr je mnoho, to nejzajímavější je přímo chemická odolnost proti různým látkám – jedná se o dlouhý seznam technických látek od brzdové kapaliny a benzinu přes různá ředidla až po dlouhou řadu kyselin, louhů a chemikálií, které se v praxi ve výrobě mohou vyskytovat.

Polyuretanové hadice PUN-H-T jsou barevné a zároveň průhledné.

Odolné hadice, vhodné i pro potravinářství

Naši pozornost si jistě zaslouží tři druhy hadic:

  • PFAN – odolávají při plném tlaku teplotě až 160 °C a nelze je ničím naleptat nebo jinak narušit; je to nejodolnější materiál hadic Festo;
  • PTFE – teflonové hadice, které se odolností velmi blíží výše uvedeným PFAN (150 °C, odolnost proti mnoha různým médiím); samozřejmostí je, že oba typy mají certifikát pro potravinářství;
  • PUN-H-T – čerstvá novinka. Použitý polyuretan je odolný proti mikrobům a hydrolýze, dobře se ohýbá a neláme, ale především je barevný (možnost volby z osmi barev), a přesto průhledný. Tato vlastnost spolu s nízkou cenou činí z hadic PUN-H-T favorita na nejprodávanější typ. Zákazník tak má možnost nejen použít velmi kvalitní výrobek, ale navíc i kontrolovat kvalitu vzduchu v rozvodu, kdykoli půjde kolem, neboť pouhým pohledem odhalí přítomnost vody či nečistot. Hadice sama odolává hydrolýze a mikrobům a je certifikovaná pro potravinářství.


 

 

 

 

 

 

Závod Festo Production v České Lípě dodává hadice do celého světa.

Za zmínku stojí, že 90 % všech hadic Festo se vyrábí v České republice – závod Festo Production v České Lípě dodává do celého světa bezmála pět milionů metrů hadic měsíčně.

Šroubení a hadice patří k sobě

Sortiment spojovacího materiálu je tak rozsáhlý, že by si zasloužil vlastní dlouhý článek. Zjednodušeně lze konstatovat, že pro každý druh hadice je k dispozici odpovídající šroubení (včetně příslušné odolnosti zvolenému prostředí). Nejpoužívanějším způsobem spojení je dnes nástrčný spoj, který hadici zachytí a utěsní za její vnější průměr, a ještě nabídne snadné i rychlé odpojení. V katalogu Festo je základní řada označena zkratkou QS. V oboru spojovací techniky najdeme i čerstvou novinku, rychlospojky NPHS z polymeru nebo z kovu. Rychlospojky jsou bezpečnostní, lze je uvolnit jednou rukou ve dvou krocích – nejprve se odvětrá tlak z napájené hadice a teprve potom vnitřní mechanismus dovolí spoj rozdělit. U kovové verze je navíc možné opětovně připojit tlak, jde tedy o elegantní ventil 3/2, který lze používat ke spínání i odvětrání tlaku do stroje a případně ještě k rychlému odpojování. Oba druhy vynikají kvalitou a vysokým poměrem výkon/cena.

Základní typ nástrčného šroubení řady QS

 

 

 

 

 

Bezpečnostní rychlospojky NPHS se vyrábějí v provedení z polymeru i z kovu.

Hadice a spojovací technika jsou zdánlivou samozřejmostí, přitom mohou podstatně ovlivnit spolehlivost a produktivitu strojů a zařízení. Zaručená kvalita znamená těsné spoje a vhodný materiál dlouhodobou odolnost. Nové vlastnosti (například průhlednost) otevírají dokonce nečekané možnosti pro efektivní údržbu. Správně zvolené hadice a šroubení tak mohou v provozu ušetřit značné prostředky.

hodnocení

Diskuze