TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Jak jsou pneumatické pohony používány v automatizačních aplikacích?

29.10. 2017by Admin E-konstruktér

Pneumatické pohony přicházejí do automatizačních aplikací v mnoha obměnách. Pístnicové a bezpístnicové pohony jsou dva nejběžnější, ačkoli bezpístnicové jsou mnohem častější v USA.

Pneumatické pohony přicházejí do automatizačních aplikací v mnoha obměnách. Pístnicové a bezpístnicové pohony jsou dva nejběžnější, ačkoli bezpístnicové jsou mnohem častější v USA. Bezpístnicové pohony zahrnují ložiska pro řešení momentových zatížení v osách X. Y a Z. Rada: Vyvarujte se použití pneumatických pohonů s poddimenzovanými rozměry přesným výpočtem aplikační síly; odečtením plochy pístnice; započtením energie k překonání tření a započtením působení neobvyklých kinematických sil.


Všimněte si, že většina aplikací s pneumatickým pohonem zahrnuje nastavení lineárního zdvihu vyžadující dva nebo více polohové dorazy. Minimalizace doby doběhu se v mnoha pneumatických pohonech provádí pomocí vzduchových polštářů. Další možností řešení je použití tlumicích těsnění. Volba pneumatických pohonů v elektrických systémech je běžná v aplikacích, které potřebují osy pohybu, aby fungovaly bez elektřiny – tam, kde jiskření představuje problém (a rovněž v aplikacích, které zahrnují například hořlavé materiály).

 

Omezení představuje nedostatek celkové ovladatelnosti a spotřeba vzduchu, ale jen málo pohonů překoná pneumatické pohony v aplikacích, které vyžadují čistý provoz, nízké počáteční náklady a vysoký poměr síla/rychlost. I tak pneumatické pohony poskytují střední až vysoká zatížení při rychlosti 120 palců za sekundu nebo lepší. Navíc moderní pneumatické pohony mají bezdrátové ventilové ovládací prvky a senzory pro IoT a funkci prediktivní údržby.

Další obměna pneumatických pohonů: Vaky (vzdušnice)


Vzdušnicové pohony představují další formu pneumatického pohonu pro krátké zdvihy a pohyb při konstantní síle. V případě potřeby překonají i jiné systémy. Při polohování dílu zajišťují ukotvené vzdušnicové vaky konzistentní zvedací sílu pro desky a jiné široké a ploché zátěže a obrobky. Další aplikací jsou těsnění automaticky ovládaných dveří, které fungují jako protipovodňové zábrany a komorové uzávěry. Tyto nafukovací pohony se také používají v aplikacích pro manipulaci s materiálem. Takové pohony nedovedou poskytovat přesné polohování, takže jsou vhodné jen tam, kde konstrukce nebazíruje na tomto parametru. Nehodí se také pro aplikace s bodovým zdrojem. To znamená, že tyto pohony jsou schopné provádět velmi přesné řízení síly a zdvihy mohou dosáhnout jen několika centimetrů.

zdroj: pneumatictips.com

hodnocení

Diskuze