TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Jak dlouho vydrží vytištěné ozubené kolo? Předpoví online nástroj

11.12. 2019by Admin E-konstruktér

Bezplatný online nástroj poskytuje konkrétní informace o životnosti dílů vyrobených aditivní technologií z triboplastů iglidur.

„Jak dlouho vydrží mé ozubené kolo?" S odpovědí na tuto otázku nyní přichází společnost igus, která vyvinula kalkulačku životnosti pro 3D tiskem vyrobená ozubená kola vytištěná z vysoce výkonného plastu iglidur. S novým online nástrojem obdrží uživatel během několika sekund konkrétní informaci o předpokládané životnosti dílu.

U některých převodovek se převody používají ke změně točivého momentu nebo rychlosti v jednom nebo více stupních. Protože jsou často tato ozubená kola s evolventním ozubením, které nelze navrhnout bez speciálních programů, vyvinul igus před dvěma lety konfigurátor ozubených kol. To bylo v loňském roce rozšířeno o možnost konfigurace dvojitých rychlostních stupňů.„Uživatel pak pouze v několika krocích zadá specifikace požadovaného zařízení, jako je modul ozubení, počet zubů, šířka a vnitřní průměr otvoru. Tím se automaticky zobrazí 3D model, který lze exportovat jako soubor STEP,”vysvětluje Tomáš Vlk ze společnosti HENNLICH,která výhradně zastupuje firmu igus vČeské republice.

Nahráním souboru do 3D tiskové služby igus (www.igus.eu/3Dprintservice) lze nakonfigurované zařízení vyrobené z extrémně odolného materiálu iglidur I3 okamžitě objednat. Aby zákazník mohl také určit životnost svého zařízení, vyvinula nyní firma igus kalkulačku životnosti. Tímto způsobem uživatel obdrží, jen ve třech krocích, konkrétní informace o životnosti a aplikačních mezích.

Přesnou životnost získáte ve třech krocích

V1. kroku musí uživatel nejprve znovu zadat počet zubů, šířku a modul ozubených kol. Zde si může vybrat mezi ozubenými koly iglidur I3, kovem nebo jiným plastem. V kroku číslo 2 si konfigurátor vyžádá rychlost a krouticí moment velkého nebo malého převodového stupně, v závislosti na hodnotách dostupných převodových stupňů. Ve 3. kroku se pak stanoví pracovní cyklus tištěného zařízení, provozního režimu, okolní teploty a bezpečnostního faktoru.„Na základě zadaných parametrů může nový online nástroj během několika sekund určit životnost ozubeného kola. Díky tomu je údržba zařízení předem předvídatelná,"doplnil Tomáš Vlk.

Tištěná kola přesvědčují v testu otáčení

Vysoce výkonný triboplast iglidur I3 byl speciálně vyvinut pro výrobu dílů odolných proti opotřebení, jako jsou např. ozubená kola. Materiál je odolný vůči otěru a pevný, jak potvrzují provedené experimentální testy ve vlastní zkušební laboratoři firmy igus s rozlohou 3 800 metrů čtverečních. V zátěžovém testu se při úhlu otáčení 1440°, rychlosti 0,1 m/s a krouticím momentu 2,2 Nm porovnávaly ozubené kolo vyrobené z iglidur I3 (3D tisk SLS metodou), vstřikované ozubené kolo z POM a obráběné ozubené kolo z POM.„Všechna ozubená kola měla 30 zubů a šířku 16 mm. Zatímco vstřikované ozubené kolo z POM selhalo po pouhých 4000 cyklech a obráběné ozubené kolo z POM se rozpadlo po 12.500 cyklů. Ozubené kolo vyrobené z iglidur I3 vydrželo téměř 20.000 cyklů,"upozornil odborník z firmy HENNLICH.

hodnocení

Diskuze