TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Inženýři bez hranic

02.07. 2013by Jakub Kratina

Asi všichni někdy slyšeli o organizaci Lékaři bez hranici. Víte, že existuje podobná organizace techniků? Inženýři bez hranic (Engineers Without Borders - EWB). Přinášíme zajímavost z jejich působení v Africe.

Inženýři bez hranic z Ketteringovy univerzity, konkrétně jejich sekce B (EWB-B), se v lednu 2013 vrátili zpět do jihoafrické vesnice Vukuzenzele, aby zde pokračovali v programu zajišťování čisté pitné vody místnímu obyvatelstvu, sdělila Dr. Laura Sullivanová, školitelka skupiny a zároveň profesorka strojírenství. Vukuzenzele se nachází mezi Johannesburgem a Durbanem v KwaZulu-Natal, jedné z nejchudších jihoafrických provincií.

Tato třetí výprava navazuje na posuzovací výjezd z roku 2009a prováděcí výjezd z roku 2011, během nějž bylo instalováno 30 jímek a nádrží pro zachytávání dešťové vody u domů rodin, které vybrali zástupci vodohospodářské rady, zvolení obyvateli vesnice.

WB-B úzce spolupracuje s Organizací pro transkulturální výměnu (OCCE), která se ve své činnosti zaměřuje na zdravotní stav obyvatel ve Vukuzenzele. OCCE, vedená Američankou Brendou Gonzalesovou z města Flint v Michiganu, usiluje o získání důvěry tamějších obyvatel s cílem zlepšit jejich postoj k západnímu lékařství při léčbě HIV/AIDS a tuberkulózy a v neposlední řadě se snaží zajistit zdravotní nezávadnost jejich pitné vody.

inženýři bez hranic - studna v poušti

Potřeba čisté vody je ve Vukuzenzele obrovská. Ve vesnici se nachází na dvě stovky domácností a je nezbytné zabývat se zdravotním dopadem požívání kontaminované vody. Jak uvedla Sullivanová, tamější ženy a dívky tráví většinu svého času tím, že chodí k místním potokům, odkud nosí vodu, přičemž během období sucha pro ni musejí chodit až k řece Umzimkhulu vzdálené tři kilometry.

Čtyři studenti a dva školitelé, Sullivanová a Dr. Karen Palmerová z fakulty elektrotechniky a informatiky, strávili v JAR dva týdny, během kterých se setkali s místními lidmi a zvolenou vodohospodářskou radou a pomáhali při instalaci nádrží a svodových systémů a zároveň zaučovali místní, jak tyto systémy udržovat a jak se o ně starat. Gonzalesová dorazila na místo jako první před celou skupinou a pomohla nejprve místním při volbě rady a najala dva překladatele, kteří ji a členy jejího týmu budou doprovázet během projektu. Jazyk, kterým hovoří místní vesničané, je hybridem z jazyků, kterými hovoří příslušníci kmene Zulu a Xhosa

Zdroj: www.pddnet.com

hodnocení

Diskuze