TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Hydraulika: umíte najít řešení problému?

14.09. 2014by Admin E-konstruktér

Pokuste se najít řešení problému s driftingem hydraulického válce!

 Zadání problému:


Popis problému vychází ze skutečnosti.
Hydraulický okruh byl navržen novým konstruktérem. Aplikace vyžadovala, aby hydraulický válce byl zcela zasunutý po celou dobu vytvrzování vstřikovaného dílu. Po vytvrzení dílu má válec tento díly vyhodit z formy. Hydraulický válec by zapojený dle schematu:

 
hydraulický obvod

 
Poté co byl hydraulický okruh zapojený a system zprovozněný zákazník si začal stěžovat, že pokud je válce zasunutý více než 10 sekund začne se samovolně vysouvat směrem do formy během vstřikování díly což způsobilo stopu po válci ve vstřikovaném dílu.
Zákazník vyřešil problém tak, že hydraulický válec držel zasunutý během vstřikování pomocí ovládacího ventilu přepnutého trvale do krajní polohy. 

hydraulický okruh

Pracovníci údržby v domnění, že problém vyřeší, instalovali tlakovým vzduchem ovládané zpětné ventily mezi ventil a hydr. válec. Toto řešení fungovalo do té doby než tlakový vzduch unikl ze systému a hydr. válec se začal opět samovolně vysouvat.
Dalším řešením údržby bylo vyměnit hydr. válec, v domění, že je vadný. Ovšem jakmile opět došlo k odtlakování zpětných ventilů válce se začal opět samovolně pohybovat.
 
Víte, kde je problém? Víte co způsobuje drifting - samovolné vysouvání hydraulického válce?
Pošlete nám Vaše řešení na email

info@e-konstrukter.cz

nebo ho napište do komentáře pod článkem. 
 

Správné řešení problému zveřejníme 1.10.2014

hodnocení

Diskuze

20:41 28.01. 2016 Jano Topola Odkopirovano Myslíš hydraulický zámek? Ten sice odbourá samovolný pohyb válce, ale poté co se opotřebují manžety ve válci a zasvítí sluníčko, píst se ohřeje,olej se roztáhne a protože zámek je uzavřen, proteče olej do druhé poloviny pístu a vysune tyč. Toto funguje téměř všude, nám se takto zvedá na slunci kontejner metr nad auto a večer a v noci zase sleze zpět.
7:39 01.10. 2015 Thom Pson Jakub: Dle mě je i toto logické (funkční) řešení co říkáte, nicméně po roce jsem se nedozvěděl, co znamená ten drifting u hydraulických systému (dle mě asi nějaký prokluz, ale co ho způsobuje?), zkoušel jsem googlit a taky mi to nic pořadného nenašlo. Škoda, asi na to zapoměli nebo to mají na háku...
8:31 06.09. 2015 Jakub Makarovský Nevím, jestli je to stále aktuální, ale řešení je dle mě následující: Umístit hydraulický zámek blokující vysouvání válce s řídicí větví na vstup do válce (vše by bylo jasné z obrázku, ale ten sem nelze vložit). Funkce zámku je taková, že působí jako zpětný ventil až do chvíle, než dojde k nárůstu tlaku v řídící větvi. Ve chvíli, kdy je žádoucí vyhození výrobku z formy, dojde k nárůstu tlaku na vstupu a zámek se otevře. Jako příčina samovolného vysouvání mě napadá možnost průsaků/nedovření rozvaděče, což v kombinaci s větší plochou pístu na straně bez pístnice vede k nerovnováze sil a tedy k pomalému vysouvání pístu. Toto už z pricipu konstrukčního provedení těsnících ploch odstraňuje zmíněný hydraulický zámek (narozdíl od rozvaděče má kuželové sedlo).
17:20 08.05. 2015 Alexandr Soukup Dočkáme se řešení?
10:24 31.10. 2014 Tomáš Krupa Tak co je s tím řešením? :-)