TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Festo: Integrované pohony EMCA

07.02. 2018by Admin E-konstruktér

Kompletní řešení pro polohování elektromechanických pohonů a pro nastavení formátu.

Dálkové ovládání!

Automatizace světa kolem nás stále postupuje; jde i činnosti, u kterých se to ještě nedávno zdálo nemožné. Jedním z příkladů je nastavení stroje, zařízení, vybavení laboratoře či třeba jen stolu tak, jak to dosud musel činit člověk. Řídicí systém je daleko (či dokonce chybí zcela) a náklady musí být nízké, a to je pro techniku skutečná výzva.

Komunikace

Obr. 1: integrovaný pohon EMCA

Zdánlivě obyčejný pohon – integrovaná jednotka s motorem, s označením EMCA (obr. 1). Obsahuje vše potřebné k tomu, aby zcela samostatně pracovala, přesněji řečeno, aby mohla být snadno řízena na dálku. Jde totiž nejen o mechanické části – motor a převodovku, ale také o elektroniku, a to jak silovou (ovladač motoru), tak komunikační. Můžete si vybrat, zda budete pohyby řídit třeba jen po několika vstupech/výstupech z Vašeho řízení nebo prostřednictvím některé z průmyslových sítí – ProfiNet, EtherNet/IP, EtherCAT, Modbus TCP či CANopen.

 

Obr. 1: integrovaný pohon EMCA

Bez rozvaděče?

Integrované vybavení pohonu EMCA má značný význam. Odpadá totiž nejen mnoho kabelů a práce s nimi, ale především nemusíte instalovat téměř nic do rozvaděče s řízením, kterému tak postačí méně prostoru. Náklady samozřejmě klesají, neboť odpadá spousta lidské práce jak při výrobě rozvaděče, tak při instalaci pohonu na zařízení. Zcela se zbavíte potíží spojených s elektromagnetickou kompatibilitou, neboť nemusíte instalovat žádné dlouhé kabely ani pro motor, ani pro odměřování. Kompletní jednotka má krytí IP54 nebo IP65, podle Vašeho přání. Dokonce i hotové kabely pro napájení či komunikaci jsou součástí rozsáhlého katalogového příslušenství.

Jak se programuje?

Motor pracuje v uzavřené regulační smyčce a chová se proto stejně jako každé jiné servo – přesně a spolehlivě polohuje nebo reguluje požadovanou veličinu, tedy buď polohu, rychlost nebo točivý moment.

Programování je velmi snadné. Do softwarového nástroje FCT (Festo Configuration Tool, zdarma ke stažení, k pohonu se připojuje pomocí PC síťovým rozhraním Ethernet) stačí zadat údaje ze štítku pohonu a veškeré složitosti s nastavením regulace jsou vyřešeny. Navíc můžete vyplnit tabulku s až 64 pohyby (včetně různých zrychlení, rychlostí apod.) a za provozu je jen spouštět jednoduchým příkazem, resp. kombinací signálů. Pokud si to přejete, může Vaše řízení samozřejmě zadávat požadované veličiny přímo i bez tabulky.

Odměřování, bezpečnost a další vybavení

Na výběr jsou varianty s absolutním odměřováním v rámci jedné či mnoha otáček. Volitelná je i přídržná brzda na motoru. Zcela samozřejmým je vybavení bezpečnostní funkcí STO – bezpečným vypnutím točivého momentu, a to až do kategorie řízení 3, úrovně vlastností d. V případě silného vytížení motoru jsou jako doplněk k dispozici brzdné odpory, zvyšující energii, kterou je motor schopen zvládnout. Jmenovitý výkon motoru je podle varianty 120 nebo 150 W.

Podle úlohy lze jednotku nejen snadno upevnit připravenou přírubou, ale i doplnit vhodnou převodovkou z katalogu, a to v případě potřeby i úhlovou.

 

 

Obr. 4 řízení na dálku – změna formátu

Kam se nejlépe hodí

Obr. 2: paralelní kinematika manipulátoru Tripod poháněného pohony EMCA

Integrované pohony EMCA obsahují bezkartáčové stejnosměrné motory, jejichž životnost nás nemůže nijak omezit. Můžete je proto využít i pro velmi dynamické úlohy (obr. 2 dida Tripod). Vždy ale bude platit, že ušetříte mnoho práce a času, protože v porovnání s běžnými servy prakticky není co instalovat a v rozvaděči nic zbytečně nezabírá místo. Při použití vhodného PLC s dostatečným krytím rozvaděč dokonce téměř zcela odpadá (obr. 3).

  

Obr. 3: kompletní řízení manipulátoru Tripod – PLC a integrované jednotky EMCA, absence rozvaděče

Všechny hlavní výhody samozřejmě vyniknou zejména při aplikaci s „dálkovým ovládáním" z úvodu tohoto článku (obr. 4), kdy je pohon vzdálen řídicí jednotce a pracuje samostatně podle odesílaných příkazů.

Pokud uvažujete o stavbě nového stroje či zařízení a přemýšlíte nad jeho uspořádáním, vezměte v úvahu všechny výhody, které pohony EMCA nabízí. Integrace těchto výrobků Vám zajistí značné úspory času a nákladů, a pokud byste chtěli získat další důležité informace, je Vám k dispozici tým techniků a specialistů Festo s mnohaletými zkušenostmi v oboru.

Festo, s.r.o.

www.festo.cz

prodej@festo.com

tel. č. 261099611

hodnocení

Diskuze