TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Co se stane, když se má technik stát manažerem?

29.03. 2016by Admin E-konstruktér

Není žádné tajemství, že se technici často dostávají do sporu se svými manažery. Takže co uděláte, když po vás budou chtít, abyste se stali šéfem zkušebních techniků? Je to docela zapeklitá situace – které se většina techniků snaží ze všech sil vyhnout.

I když ale děláte, co můžete, občas se to stane. Jsem toho živoucím důkazem.

Jak se to u všech všudy stalo?

Mám za to, že by si firmy měly položit jednu velmi důležitou otázku: Chceme na to místo obchodníka, nebo technika? Myslím si, že to záleží na tom, jak blízko bude mít manažer k technikům na skutečně pracovní úrovni. Konkrétně v naší firmě by nemělo smysl mít přímo nad techniky netechnického vyššího manažera, protože by pravděpodobně nedokázal rychle pochopit problémy, které by se mu technici snažili vysvětlit, ani jejich řešení.

Když jsem poprvé nastoupila do firmy, měli jsme v čele našeho oddělení prvotřídního technického manažera. Svou práci dělal skvěle a měl velký respekt, takže když se rozhodl odejít, zbyla po něm velká mezera, kterou bylo potřeba zaplnit. Po několika nepovedených začátcích s pár náhradníky jsem byla požádána, abych se té pozice ujala.

Nebyla jsem z toho příliš nadšená. Až doteď fungoval můj šéf, vyšší manažer, jako nárazník mezi mnou a jinými vyššími manažery. Věřil mému úsudku a technické zdatnosti a rozhodoval o věcech, které přesahovaly rámec mojí odbornosti. Bylo skvělé moci se soustředit na testování v rámci týmu a nemuset se starat o vnitropodnikové záležitosti, které by mě připravovaly o čas pro práci na projektech.

To špatné, to dobré a to lepší

Přesto jsem musela přijmout fakt, že řízení je součástí mojí kvalifikace – součástí, které jsem se dosud vyhýbala. Výhody možná nepřevažovaly nad nevýhodami, ale z mého hlediska byly obě misky vah víceméně vyrovnané.

Háček byl v tom, že hrozilo velmi reálné riziko, že práce pro mě přestane být zábavou. Inženýři-technici mají jedno velké tajemství – jsme placení od toho, že se bavíme! Obvykle se už nemůžeme dočkat, až přijdeme do práce a budeme moci pracovat na svých projektech, a nechce se nám odejít. Pomyšlení na přesun od projektů do vedení je skutečně děsivé. Tvrdá skutečnost je taková, že když se stanete manažerem, už se nemůžete celý den jen bavit.

Image by iosphere at FreeDigitalPhotos.net

Nepředvídala jsem také, jak na moje povýšení budou reagovat mí spolupracovníci. Můj vztah s lidmi, které jsem považovala za své kolegy, se drasticky změnil. Hlavně jeden člověk mi dal bez okolků najevo, že představa práce pod ženou je pro něj urážkou. Nakonec jsem tenhle problém zmírnila tak, že jsem jeho přímým nadřízeným jmenovala jiného inženýra, který mezi námi fungoval jako prostředník. Tohle řešení fungovalo, i když bych si přála, abychom spolu vycházeli i bez něj.

Nicméně musíte být připravení na změny ve vztazích s ostatními, které mohou nastat ne vaší vinou, ale kvůli tomu, jak se změní jejich pohled na vás. Jak se s těmito změnami vypořádáte, je na vás, ale s největší pravděpodobností k nim dojde, a pokud budete řešit každou situaci jednotlivě, dokážete přijít přinejmenším na nějaké schůdné řešení.

zdroj: designnews.com

hodnocení

Diskuze

8:55 11.07. 2016 Jakub Částka 3x jsem zažil, kdy se z vedoucího konstrukce (nebo konstrukčního teamu) stal technický ředitel - a pokaždé mě to stálo místo (běžného řadového konstruktéra). Možná je potíž v tom, že neumím (nebo odmítám) šplhat..