TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

Co jsou elektromagnetické ventily?

07.12. 2017by Admin E-konstruktér

Elektromagnetický ventil je elektricky aktivovaný ventil, který se obvykle používá k řízení toku/proudění nebo směru toku/proudění vzduchu nebo kapaliny v hydraulických nebo pneumatických systémech.

Elektromagnetické ventily se používají jak v pneumatických, tak i v hydraulických rozvodných systémech, a to nejčastěji v konfiguracích se sedlovým ventilem nebo s cívkou.

Cívka nebo sedlo ventilu je spojeno s pístem ze železného kovu, který je obvykle pružinově centrován nebo přesazen. Píst se posouvá v jádrové trubce z neželezného kovu, která je obklopena cívkou elektrického vinutí. Pracovní rozsah napětí cívky může být libovolný, a to 12-48 V DC až 110-220 V AC. Když cívkou prochází elektrický proud, generuje se magnetické pole, které otevíráním/zavíráním ventilu zasouvá nebo vytahuje píst.

Princip funkce sedlového ventilu

Nejběžnějšími elektromagnetickými ventily jsou dvoucestné, dvoupolohové sedlové ventily, které se jednoduše otevírají a zavírají tak, aby umožňovaly průtok, když je jejich cívka pod napětím. K dispozici jsou verze "normálně otevřené" a "normálně uzavřené", což jsou ventily, které jsou za normálních pracovních podmínek otevřené, popř. uzavřené. Normálně otevřené v hydraulickém obvodu je opak normálně otevřeného v elektronickém obvodu, u kterého to znamená, že spínač nebo kontakt je rozpojený a neprotéká elektrický proud.

Trojcestné, dvoupolohové sedlové ventily jsou také běžné a umožňují odklonění toku kapaliny z jednoho kanálu do druhého. Dva trojcestné, dvoupolohové paralelně zapojené ventily (3/2 ventily) lze použít k obousměrnému řízení válce. I když se konstrukce liší v závislosti na použití, lze tento typ ventilu použít buď pro pneumatický nebo hydraulický obvod.


Obvody s elektromagnetickými ventily mohou obsahovat obrobenou cívku, která se přesouvá uvnitř obrobeného tělesa ventilu. Na každý konec cívky lze připojit píst, což umožňuje elektromagnetickému ventilu se přesouvat v libovolném směru, což tak představuje tři různé možnosti polohového nastavení. 4/3 hydraulický elektromagnetický ventil je jednou z nejoblíbenějších konfigurací umožňující obousměrné ovládání válce v jediném tělese ventilu. „Cesty" elektromagnetického ventilu odkazují na to, kolik portů obsahuje a „polohy" elektromagnetického ventilu odkazují na to, kolik funkčních stavů může v jejich rámci existovat. Třípolohový ventil vyžaduje pružinou vystředěný neutrální stav spolu s dvěma ovládanými polohami.

Pneumatické ventily jsou k dispozici jako ventily s 5 externími porty, což umožňuje 5/3 elektromagnetickému ventilu řízení aplikací hydraulického válce. Cesty pneumatického ventilu také zahrnují jeho výfukový port, ke kterému vedou obvykle dvě cesty.

Princip funkce šoupátkového ventilu

Elektromagnetické ventily pro hydraulické nebo pneumatické aplikace jsou k dispozici jako potrubní modulární jednotky, jako jsou pneumatické nebo hydraulické ISO ventily. Tyto ventily nabízejí standardní montáž a zapojení portů, čímž ventily libovolného výrobce lze použít k instalaci na stejné potrubí. Většinou jsou tyto ventily také docela energeticky úsporné a na trhu snadno dostupné. 

Cívky elektromagnetického ventilu jsou k dispozici s DIN konektory, přívodními kabely, Deutsch konektory nebo s jakoukoliv jinou populární formou elektrického připojení používaného v hydraulice a automatizační technice. Elektromagnetické ventily mají vyměnitelné cívky, což umožňuje rychlou a snadnou výměnu v případě jejich selhání. Cívky mají široký rozsah a účel použití. Některé jsou určeny pro průmyslové prostředí, kde jsou konzistentní atmosférické podmínky. Mobilní (nekonzistentní) prostředí jsou mnohem náročnější a vyžadují cívky, které mohou být provozovány při extrémních teplotách a zároveň mohou být vystaveny nečistotám na vozovce s obsahem soli. 

zdroj: pneumatictips.com
hodnocení

Diskuze

11:34 19.02. 2018 Ludva Mička Používáme ventily od IMI Norgren a jsme maximálně spokojeni! https://www.imi-precision.com/cz/cs