TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

6 mýtů o vesmíru

19.04. 2015by Admin E-konstruktér

Vše co jste se dozvěděli o vesmíru z filmů je pravděpodobně špatně. Filmy a televizní programy mohou vzdělávat, ale také mohou být zavádějící. Podívejte se na mýty o vesmíru.

Mýtus 1: Meteority jsou žhavé

Mnoho lidí si myslí, že by nebylo dobré vzít do ruky meteorit, který právě spadl na zem, protože je žhavý. Ale meteority byly po miliardy let ve vesmíru což je chladné prostředí, jen několik stupňů nad absolutní nulou. Takže, když spadnou na zem jsou nanejvýš vlažné.
Ale meteority padají na zem v plamene, ne? Ani ne. Ohnivá koule je vlastně stlačený vzduch před meteoritem, který se zahřívá až se vznítí. To vytváří teplo vnější vrstvy padající hvězdy, ale tato vrstva je "odfouknutá" po nárazu na Zem. 

Mýtus 2: Pokud vystoupíte do volného vesmíru bez skafandru vaše krev se začne vařit

Populární media tvrdí, že lidské tělo, které je běžné vystavené tlaku na povrchu Země, je-li vystavené extrémně nízkému tlaku (vakuu) exploduje. Ale extrémně nízký tlak vnějšího prostoru nejprve sníží teplotu varu všech kapalin, včetně krve, a to způsobí, že se vám krev začne vařit přímo v žilách. Je to ovšem naději, že vše je jinak :)
Kůže je největším orgánem lidského těla. Odvádí tak dobrou práci, že ochrání vaše tělo i před explozivní dekompresi. Oběhový systém se přizpůsobuje novým podmínkám velmi rychle, a to i ve vesmíru, a zabezpečí průtok krve i při těchto podmínkách místo toho, aby ji nechal uvařit.

Mýtus 3: jedna strana Měsíce je stále ve tmě

Odvrácená strana měsíce dostala svůj název od toho, že nikdy nesměřuje k Zemi. Proto lidé nikdy odvrácenou stranu Měsíce neviděli dokud Rusové neposlali k Měsíci družici. Ve skutečnosti slunce svítí stejně na všechny strany Měsíce podle toho jak se otáčí a obíhá Zemi.

Mýtus 4: Pásy asteroidů jsou nebezpečné pro meziplanetární lety

V pásu asteroidů je asi půl milionu planet, takže si možná myslíte, že to musí pro raketoplány představovat velké riziko. Ani ne. Když NASA poslala vesmírnou sondu do pásu asteroidů vypočítali, že šance sondy na srážku s asteroidem je  jedna ku miliardě - tedy mnohem nižší než, že vyhrajete ve sportce :)
V daleké minulosti bylo v pásu asteroidů 1000x více planet než dnes. I tehdy byla šance na srážku s planetkou jedna ku milionu. V průběhu doby planetky narážejí sami do sebe a počet planetek v pásu asteroidů se snižuje.

Mýtus 5: Černé díry nasají vše do sebe

Pokud by se slunce dnes v noci změnilo v černou díru znamenalo by to, že bychom se ráno již neprobudili a Země by skončila v této černé díře. Strach z černých děr, ale není opodstatněný. 
Černé díry se také musí řídit fyzikálními zákony, a gravitační síla černé díry by byla stejná jako gravitační síla Slunce. Černé díry mají konečnou hmotnost a tedy i konečnou gravitační sílu. Nikdo přesně nevím co se stane s předměty vtaženými do černých děr, ale víme, že černé díry nemají super gravitaci.

Mýtus 6: Slunce je žluté

Požádejte školáka, aby nakreslil slunce. Šance, že nakreslí žlutý kruh je téměř 100%. Ale podle NASA slunce žluté není. Teplota povrchu slunce je okolo 6000°K, což je bílá barva. Toto barva je vidět vně naší atmosféry, kde má slunce barvu jasně bílého mramoru. 
 
zdroj: machinedesign.com
hodnocení

Diskuze