TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

5 důvodů, proč používat plastová ložiska

17.09. 2017by Admin E-konstruktér

Plastová ložiska často předčí kovová ložiska, a to včetně případů, kdy je pro aplikaci nezbytná pevnost a trvanlivost.

Někteří konstruktéři váhají s použitím plastových ložisek ve svých konstrukcích. Mnozí z nich, kteří po dlouhá léta důvěřovali kovovým a bronzovým ložiskům, zde necítí potřebu provádět nějakou změnu. Jiní se prostě domnívají, že plasty nejsou schopny zvládnout náročné aplikace nebo těžké a drsné prostředí. Plastová ložiska však mohou odolávat extrémním teplotám, vysokým zatížením a vysokým otáčkám. Pro konstruktéry je tedy důležité pochopit výhody a nevýhody všech použitých materiálů.

Kovoví pomocníci

Pokovená ložiska potažená teflonem (PTFE – polytetrafluoretylen) mají ocelový podklad spojený s porézní spékanou bronzovou vrstvou překrytou povlakem z PTFE. Povlak se může setřít vlivem nečistot a výsledkem je kontakt kov na kov mezi ložiskem a hřídelem. Tím se zvyšuje koeficient tření, což urychluje opotřebení a zvyšuje riziko poškození hřídele.

Kovové ložiskové pánve jsou opatřeny vrstvou maziva nebo nátěrem. Častokrát se povlak při vysokém zatížení nebo u oscilačních aplikací opotřebuje.

Když se ložiska ze slinutého bronzu otáčejí na hřídeli (minimální otáčky 400 min-1), olej se z ložiska extrahuje. Olej vytváří tenkou vrstvu, která odděluje ložisko a hřídel, a zabraňuje opotřebení a poškození. Při vysokých otáčkách olej vytváří také nízký koeficient tření mezi hřídelem a ložiskem. Nicméně oscilace hřídele, pomalé otáčky, nepravidelné použití nebo nerovnoměrné zatížení mohou tuto tenkou vrstvu narušit, a tím zvýšit koeficient tření a rychlost opotřebení.

Plastová alternativa

Samomazná polymerová ložiska mají tuhé mazivo zalité v milionech komůrek po celé tloušťce stěny. Když se hřídel otáčí, mazivo se z plastových ložisek přenáší na hřídel, čímž vznikne ideální styková vrstva s nízkým koeficientem tření. Jakmile se hřídel začne pohybovat, na rozdíl od kluzných pouzder ze slinutého bronzu uvolňují polymerová ložiska tuhá maziva. Materiály s vyztuženými vlákny uvnitř ložiska odolávají vysokým silám a hranovým zatížením. Plastová ložiska mohou být také použita v mnoha různých typech hřídelí, což umožňuje celkové úspory nákladů.

Důležité je také nezaměňovat vysoce výkonná plastová ložiska s plastovými ložisky z místních vstřikovacích forem. U některých vysoce výkonných plastových ložisek – například od inženýrů společnosti igus – lze přesně vypočítat jejich životnost podle rychlosti opotřebení, skutečných výsledků zkoušek a specifických aplikačních parametrů.

Zde je pět hlavních výhod konstrukčních plastových ložisek:

  • Není třeba provádět údržbu. Plastová pouzdra mohou nahradit bronzová, pokovená a jednoduchá plastová vstřikovaná ložiska téměř ve všech aplikacích. Odolávají nečistotám, prachu a chemikáliím, což z nich činí součástky systému technologie "fit-and-forget" („namontuj a zapomeň").
  • Úspory nákladů. Plastová pouzdra sníží celkové náklady až o 40 %. Odolávají opotřebení, umožňují výrobu levných hřídelí, snižují náklady na údržbu a mohou nahradit nákladnější alternativy v různých aplikacích.
  • Žádná špína z maziv. Samomazná ložiska nepotřebují žádná další maziva, což šetří čas a eliminuje potřebu častého servisu.
  • Konzistentní koeficienty tření. Plastová ložiska udržují konstantní a nízký koeficient tření po celou dobu jejich životnosti. Na rozdíl od kovových ložisek, která se mohou opotřebovávat a zvyšovat koeficient tření, mají plastová ložiska často velmi dlouhou životnost.
  • Odolnost vůči korozi. Plastová ložiska lze použít v aplikacích proplachování, včetně těch, kde se používá slaná voda a/nebo tvrdé chemické látky, aniž by došlo k omezení výkonu. Voda může být dokonce považována za mazivo pro plastová ložiska.

 

hodnocení

Diskuze