TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

3 VELKÉ problémy způsobené vysokými provozními teplotami hydraulických systémů

03.10. 2014by Admin E-konstruktér

Energetická kontaminace, tj. teplo, je největším nepřítelem hydraulického systému.

Dnes už větším než znečištění částicemi a vodou, hlavně díky široce rozšířené znalosti a používání filtračních technologií. A existují 3 důvody, proč vysoká provozní teplota hydraulického stroje způsobuje jeho nespolehlivost.

1. Životnost oleje

Podle Arrheniova zákona se s každým zvýšením teploty o 10°C zdvojnásobuje rychlost reakce. Chemické reakce, které nás zajímají, pokud jde o životnost hydraulických olejů, jsou oxidace – kvůli přítomnosti vzduchu, a hydrolýza – kvůli přítomnosti vody. Takže čím je olej teplejší, tím vyšší je rychlost těchto reakcí – a to exponenciálně.

Pro ilustraci, pokud nalejete stolní olej do sklenice, bude trvat dny, ba dokonce týdny, než ztmavne, což je známka oxidace. Ale nalijte stejné množství stolního oleje na pánev – která dává oleji velkou styčnou plochu se vzduchem – pak ji zahřejte a olej zčerná za velmi krátký čas.

2. Viskozita oleje

Provozní viskozita hydraulického oleje je klíčová jak pro dostatečné mazání, tak pro efektivní přenos výkonu. Čím vyšší je maximální očekávaná provozní teplota, tím víc se rozšiřuje teplotní provozní rozsah. A čím širší je teplotní provozní rozsah, tím je těžší udržet viskozitu oleje v přípustných a zároveň optimálních mezích.

Podívejme se například na systém s teplotou studeného startu 5°C a maximální provozní teplotou 110°C. Abychom udrželi viskozitu v rozmezí 800 centistokesů při studeném startu a 25 centistokesů při maximální provozní teplotě, potřebovali bychom olej ISO VG150 s viskozitním indexem 229. A to není druh hydraulického oleje, o který si stačí zavolat místnímu dodavateli a ihned ho odebrat!

3. Životnost těsnění a hadic

Jako všechno ostatní se elastomery používané k výrobě hydraulických těsnění a hadic pořád zlepšují. Ale teploty oleje přesahující 82°C urychlují degradaci většiny těchto polymerů. Ve skutečnosti mohou podle jednoho výrobce těsnění teploty o 10°C vyšší, než jsou doporučené meze, zkrátit životnost těsnění o 80 a více procent.

A neustálý cyklus ohřívání a ochlazování, proces známý jako stárnutí, se při vyšších krajních teplotách zintenzivňuje. Stárnutí způsobuje, že tyto polymery ztrácí svou elasticitu. To nakonec vede k netěsnosti těsnění a hadic.

zdroj: hydraulicspneumatics.com

DALŠÍ ČLÁNKY Z OBORU HYDRAULIKA-PNEUMATIKA

6 CHYB, KTERÝCH SE KONSTRUKTÉŘI DOPOUŠTĚJÍ PŘI VÝBĚRU PNEUMATICKÝCH VÁLCŮ

VÝHODY SYNTETICKÝCH OLEJŮ

hodnocení

Diskuze