TOPlist
header-print
Sekce

Novinky

10 NEJLEPŠÍCH TIPŮ pro vlnové pružiny

07.02. 2017by Admin E-konstruktér

Vlnové pružiny z plochého drátu, stále uznávanější alternativní pružinová technologie, se dodávají v jednozávitových i a vícezávitových provedeních umožňujících snadnou instalaci v nejrůznějších aplikacích pro zajištění předpětí nebo přenos sil.

V následujícím textu najdete k vlnovým pružinám několik užitečných tipů.

TIP 1

Vlnové pružiny mohou nahradit ražené podložky, vinuté pružiny i talířové pružiny.

Jednozávitové vlnové pružiny nahrazují ražené podložky v aplikacích, jako je předpínání ložisek, těsnění a tlumení vibrací. Vícezávitové vlnové pružiny mohou nahradit vinuté pružiny a sady talířových pružin v těsnicích, silových a hydraulických aplikacích.

 

TIP 2

Vlnové pružiny jsou kompaktnější než vinuté pružiny.

Ve statických aplikacích mohou mít vícezávitové vlnové pružiny v nezatíženém stavu poloviční výšku oproti vinutým pružinám schopným zajišťovat stejnou sílu. U dynamických aplikací se výškový rozdíl blíží 30%. Díky tomu je konstrukce vlnových pružin kompaktnější, a to přináší i úsporu hmotnosti i materiálových nákladů. 

 

TIP 3

Vlnové pružiny mají lineárnější charakteristiku. 

Charakteristika vícezávitové vlnové pružiny je lineární v rozsahu deformace od 30% do 70%, na rozdíl od progresivního průběhu u vinutých a talířových pružin. Lineární průběh umožňuje konstruktérům přesněji odladit sílu pružiny, a tím například předepnout těsnění bez nadměrného opotřebení.

TIP 4

Vlnové pružiny se nekroutí.

Vlnové pružiny pracují v jedné ose, zatímco všechny vinuté pružiny mají při stlačení torzní odezvu. Krut vinutých pružin může způsobovat otáčení předpjatých součástí, a tím může dojít k jejich předčasném opotřebení a potenciálně i ke snížení pracovního zatížení pružiny.

 

TIP 5

Vlnové pružiny mají nižší opotřebení a únavu.

Mezi další zdroje opotřebení u pružin patří opotřebení hran u talířových pružin a porušení svaru u svařovaných podložek při dynamickém namáhání. Vlnové pružiny oproti tomu mají široké radiální plochy a zploštělé konce zajišťující širokou dosedací plochu, a to obojí minimalizuje jejich únavu a opotřebení.
 

TIP 6

 Vlnové pružiny jsou jednoduché na montáž.
 Vícezávitové jsou snadno umístitelné do otvorů a jednodušší na instalaci než talířové pružiny. Kompaktní konstrukce vlnových pružin umožňuje konstruktérům ušetřit výrobní náklady uvolněním tolerancí. 
 

TIP 7

Vlnové pružiny jsou jednoduše modifikovatelné.  
Konstruktéři mohou volit tuhost vlnové pružiny vhodné pro danou aplikaci specifikováním tloušťky drátu a rozměry drátu, výběrem materiálu, počtem vln a počtem závitů. 

TIP 8

 Vlnové pružiny nepotřebují speciální nástroje na výrobu. 
Vlnové pružiny vyrobené na zakázku pouze splňují dané požadavky na parametry a protože nejsou potřeba speciální přípravky na výrobu je jejich výroba rychlá. 

TIP 9

 Vlnové pružiny pracují v nemagnetických aplikacích. 
Některé lékařské aplikace a automotive senzory vyžadují přenos signálů bez rušení. Vlnové pružiny z nemagnetických materiálů jako je nerezová ocel A286, beryliová měď, nebo inconel X-750 jsou dostupné pro tyto aplikace. 

TIP 10

Vlnové pružiny pracují v extrémních pracovních prostředích.
 V některých aplikacích musí pružiny vydržet extrémní podmínky jako jsou vysoké teploty, nečistoty a korozivní chemikálie. Odolné vlnové pružiny byly navržené z vysoce odolných slitin jako je Inconel, Elgiloy nebo Hastalloy. 

 

hodnocení

Diskuze